Zelkova Bonsai Bakımı

Minyatür ağaçlar artık hem evleri hem de işyerlerini çok daha fazla süslemeye başladı. Bu özel ağaçlar muazzam yapılarıyla doğanın güzelliğini yaşam alanlarına taşıyor. Özellikle zelkova bonsailer son yıllarda ciddi bir popülerlik kazandı. Peki, zelkova bonsai bakımı nasıl yapılıyor? Bu bonsaiyi sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Öncelikle zelkova bonsai bakımı esnasında mevsimlere dikkat etmeniz gerekir. Ağacınızı mayıs ile haziran aylarında dışarıya koymaya başlamalısınız. Sonbaharın ortası geldiğinde de artık ağacınızı içeriye alın. Bu yöntem sayesinde ağacın yaprakları doğal yolla dökülecek. İç mekanda bulundukları dönemde topraklarının hafif nemli olması gerekiyor. Ancak dış mekanda bulundukları dönemde daha kuru bir yapıya sahip olmaları lazım.

zelkova-bonsai-bakimi

Zelkova Bonsai Nasıl Sulanmalı?

Bu durumu dikkate alarak sulama periyodunu belirleyebilirsiniz. Sulamasında oda ısısında ve kireçsiz su kullanın. Toprağı kontrol edin ve neme ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu anlamaya çalışın. Nemli ise sulama için biraz daha beklemeniz gerekebilir. Her yaprak dökümünün ardından mutlaka besin takviyesi vermelisiniz. Aksi halde ağacınız cansızlaşır ve gücünü kaybeder.

Bu arada filizler uzamaya başladığında saksı değişimi de yapmanız lazım. Çünkü filizlerin uzaması köklerinin de uzamaya başladığı anlamına gelir. Saksı küçük gelirse ağacınız kısa sürede kuruyabilir. Olabildiğince drenaj delikleri bulunan saksı çeşitlerini tercih etmeye özen gösterin. Budaması için de ilkbahar mevsimini beklemeniz gerekiyor. İlkbahar dışında budama yapmanız sakıncalı olabilir.

Yorum Ekle