Tohumdan Bonsai Nasıl Yetiştirilir?

Son yıllarda minyatür ağaçlar olan bonsailere olan ilgi bir hayli arttı. Çiçeklere ilgi duyanlar bu defa rotayı bonsailere çevirdi ve haliyle tohumdan bonsai nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtı da aranmaya başlandı. Elbette bu bodur ağaçları yetiştirmek bir hayli emek istiyor. Meraklıları için biraz bilgi aktaralım. Tohumu mutlaka mart ya da nisan ayında dikmeniz gerekiyor. Eğer zamanı kaçırdıysanız, tohumu hava ile temas etmeyecek şekilde bir kaba koyarak sonraki yılı bekleyin.

Ekim için seçtiğiniz saksının drenaj özelliğinin mutlaka bulunması gerekiyor. Yani tohumdan bonsai nasıl yetiştirilir kısmından önce doğru saksıyı bulmanız gerekir. Derinliği yaklaşık 10 cm olan ve drenaj delikleri bulunan bir saksıya ekim yapabilirsiniz. Torf ve yıkanmış kum karışımı bir toprak tercih edebilirsiniz.

tohumdan-bonsai

Tohumdan Bonsai Elde Etme

Ardından tohumu yaklaşık 1,5 ila 2 cm derinliğe koyarak üzerini toprakla örtün. Üzerine örttüğünüz toprağı biraz bastırmanız gerekiyor. Sonrasında ise ilk sulamayı yapabilirsiniz. Ancak sulama için suyu saksıya dökme yöntemini asla kullanmayın. Bu işlem tohumun yüzeye çıkmasına neden olabilir.

Fıs fıs yöntemi ile sulama yapmalı ve saksının nemli kalması için üzerine poşetle örtmelisiniz. Sadece 1 ya da 2 gün sonra poşeti mutlaka çıkarın. Yoksa tohum filizlenmeden çürür. Ardından ekimini yaptığınız bonsainin türüne göre, ihtiyacı olduğu oranda sulama yapmaya devam edin. Saksıyı gün ışığından faydalanabileceği bir yerde konumlandırmayı da ihmal etmemelisiniz.

One Response

  1. DENİZ 4 Mayıs 2018

Yorum Ekle