Teraryum Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Son yılların popüler aranjman seçenekleri arasında en çok ön plana çıkan teraryumlar oluyor. Cam fanus içerisinde çeşitli bitkiler ve aksesuarlar kullanılarak hazırlanan teraryum çeşitlerinde tahmin edebileceğiniz gibi minyatür bitkiler kullanılıyor. Bu nedenle teraryum bitkisi nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtını merak edenlerin sayısı da artıyor. Öncelikle teraryum bitkilerini fanus içerisinde yetiştirmekte fayda olduğunu belirtelim.

Evet ve bu bitkileri farklı bir saksıda da yetiştirebilirsiniz. Ancak bitkilerin taksi değişiminin belirli dönemlerde yapılması gerekiyor. Bu nedenle farklı bir saksıda yetiştirdiğiniz bitkiyi teraryum fanusuna aktarmak için bu dönemin gelmesin. Beklemeniz gerekecek. Bunun yerine cam fanus içerisinde bitki yetiştirmeniz daha akılcı bir tercih olabilir.

teraryum-bitkisi-nasil-yetistirilir

Bonsai Ağaçlı Teraryum Modellerine Büyük İlgi Var!

Teraryum tasarımlarında genellikle kaktüs ve sukulent çeşitleri kullanılıyor. Elbette farklı bitkilere de verilebilir. Örneğin son dönemde bonsai ağaçlar bu tasarımlarda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Minyatür bir bahçe görünümü sunan bonsai ağaçlı teraryum modelleri estetik görüntüsü ile kendine hayran bırakacak kadar etkileyici bir duruşa sahip oluyor.

Bu tasarımların büyük emeklerle hazırlandığını belirtmek lazım. Çünkü birkaç farklı bitkinin bir arada kullanıldığı teraryumlar da seçilen bitkilerin su ihtiyacının da benzer olması gerekiyor. Bir anlamda bitkilerin ihtiyaçlarının ortak olması büyük önem taşıyor. Teraryum tasarımlarında bitki seçiminin işte bu nedenle bilgi ve deneyim gerektirdiğini belirtebiliriz. En güzel bonsaili ve kaktüslü teraryum aranjmanlarını sitemizden inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle