Terariumda Bonsai Ağacı Ne Kadar Yaşar?

Cam fanus içerisinde toprak, minyatür bitkiler, çeşitli aksesuarlar kullanılarak hazırlanan teraryum çalışmaları tüm dünyada yükselen bir trende dönüştü. Artık sevdiklerine klasik çiçek buketi göndermek yerine daha farklı bir tasarım yollamak isteyenler tercihini hemen bir tema üzerine kurgulanan teraryum çalışmalarından yana kullanıyor. Bu özel çalışmalar her durumda ve herkese gönderime uygun olması ile de ön plana çıkıyor.

Son yıllarda teraryum çalışmalarının daha fazla ön plana çıkması ile birlikte minyatür ağaçlar olan bonsailer de bu özel çalışmaları eşlik etmeye başladı. Bununla birlikte terariumda bonsai ağacı ne kadar yaşar sorusu akıllara karıştırıyor. Öncelikle bonzai ağaçların iç mekanda bakımı yapılabilen bitkiler arasında yer aldığını belirtelim. Bakımı ihmal edilmediğinde bu ağaçlar çok uzun süre tüm güzelliklerini sergilemeye devam ediyor.

Teraryum çalışmalarında kullanıldıklarında da sulanmasına ve ideal ısıda tutulmasına ihtiyaçları olacaktır. İhtiyaçları olan ısının sağlanması durumunda ve sulanmasının ihmal edilmemesi halinde bonsai ağaçların yaşamaya devam edeceğini belirtebiliriz. Ancak bu ağaçların budanmasına da mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

terarium-bonsai-agaci-kime-alinir

Bonsai Ağaçların Bakımını İhmal Etmeyin!

Teraryum içerisinde kullanılan ağaçlar da hiçbir sıkıntı yaşanmadan budanabilir. Doğru zamanda ve doğru teknikler kullanılarak gerçekleştirilen budama işleminde ağzınıza şekil vermeniz mümkün olacaktır.  Budanan ağaçların her daim daha güçlü oldukları ve daha hızlı büyüdükleri biliniyor. Bu nedenle teraryum çalışmalarında kullanılan bonsai ağaçların budanmasının ihmal edilmeden yapılması çok büyük önem taşır.

Dilerseniz bonsai ağacınız büyüdüğünde ve artık cam fanus içerisine sığmadığında bir saksı içerisine alarak ağacınızın bakımını yapabilirsiniz. Saksı içerisinde ağacınızı büyütmeye devam edebilirsiniz. Teraryum çalışmalarında kimi zaman kaktüsler ya da daha farklı minyatür bitkiler de kullanılabiliyor. Bakımı ihmal edilmediğinde bu bitkiler de büyümeye devam edecektir. Dolayısıyla bir süre sonrasında bu bitkileri de farklı bir saksıya almanız gerekebilir.

Ancak teraryum modeli bozuluyor diye düşünmeyin. Yerine daha farklı bitkiler de dikebilirsiniz. Hatta teraryum çalışmasına dilediğiniz görünümü istediğiniz gibi kazandırabilirsiniz. İçerisinde yer alan aksesuarlar da değiştirebileceğiniz objeler  arasında yer alıyor. Teraryumlar bu açıdan daha çok sayıda kişinin dikkatini çeken ve hediye olarak da sıklıkla tercih edilen tasarımlardan biri haline geldi.

Yorum Ekle