Tasarım Çiçekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüzyıllardır yaşam alanlarını süslemesi için tercih edilen ve her türlü duyguya tercüman olan çiçekler usta ellerde muazzam bir görünüm kazanabiliyor. Özenle hazırlanan tasarım çiçekler hakkında bilmeniz gerekenler de var. Bu bilgileri öğrendikten sonra çiçek tasarlamanın aslında ne kadar büyük bir özen, deneyim ve bilgi gerektirdiğini de öğrenmiş olacaksınız.

Öncelikle tasarım çiçekler hakkında bilmeniz gerekenler konusuna çiçeklerin birbirleri ile olan uyumlarından başlayalım. Her çiçeğin herhangi bir başka çiçek ile bir arada kullanılabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çiçeklerin toprak ihtiyaçları farklı olabiliyor. Bu yüzden iki ya da daha fazla sayıda çiçeğin tek bir saksıda buluştuğu aranjmanlarda aynı toprakta yaşayabilen çiçekler kullanılır.

Çiçek Aranjmanları Nasıl Hazırlanıyor?

Elbette aynı toprakta yaşayabilmeleri tek başına yeterli değil. Aranjmanlarda bir araya getirilen çiçeklerin aynı zamanda görünüm bakımından da birbirleri ile uyumlu olmaları gerektiğini unutmamak gerekir. Görünümleri uyumlu olmayan çiçekler çiçekçiler tarafından bir arada kullanılmıyor. Zira aksi halde estetik açıdan şık bir görünüm yakalamak zor olabilir. Aranjmanlarda süsleme amacıyla da çeşitli bitkilerin kullanılabildiğini belirtmemiz lazım.

tasarim-cicekler

Özellikle saksı bitkileri aranjmanlarında minyatür boyda olan ve çok fazla büyümeyen bitkiler kullanılıyor. Bu sayede aranjmanların daha şık bir görünüm kazanması da mümkün olabiliyor. Saksı bitkisi aranjmanlarında kullanılan minyatür bitkiler çok fazla kök salmayan bitkilerden özenle seçildiğinden asıl bitkinin köklerine zarar gelmesi de mümkün olmuyor.

Buket Aranjmanları Nasıl Hazırlanıyor?

Buket formunda dizayn edilen aranjmanlarda ise süslemelerde cipso ve benzeri materyaller kullanılıyor. Aynı zamanda çiçeklerin yapraklarının da süslemelerde sıklıkla kullanıldığını belirtmek lazım. Ancak buketler hazırlanırken seçilen çiçeklerin ne oranda taze olduğu ile süslemelerde kullanılan yeşilliklerin ne kadar taze olduğunun çok iyi belirlenmesi gerekiyor. Her iki materyalin de aynı oranda taze olması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde çiçek solmaya başladığında yeşillikler tazeliğini korur ve bu durumda ortaya nahoş bir tablo da çıkabilir.

Buketlerde çiçeklerin kokularının benzer olması da büyük önem taşıyor. Kokular arasında da bir uyum yakalanması gerekebiliyor. Bu yüzden profesyonel çiçekçiler kokusu yoğun ve baskın olan iki çiçeği bir arada kullanmıyor. Kokular birbirine karıştığında elbette yine şahane bir çiçek kokusu ortaya çıkıyor. Ancak buketlerden tek bir çiçeğin kokusunun yoğun olarak gelmesi her daim daha fazla tercih edildiğinden çiçekçiler de bu beklentiyi karşılamak için tek bir kokunun baskın olmasını sağlıyor.

Örneğin lilyumlar çok baskın bir kokuya sahiptir. Bu yüzden lilyumlar genellikle farklı çiçeklerin bir arada kullanıldığı aranjmanlarda yer almaz. Tek başına farklı bir buket olarak beğeniye sunulur. Farklı çiçeklerle hazırlanan tasarımlarda en çok tercih edilen çiçekler ise gerbela, gül ve papatya oluyor. Çünkü bu çiçekler hemen her çiçeğe anında uyum sağlayabiliyor. Dalından kesildiğinde tazeliğini uzun süre muhafaza edebiliyor olması da bu çiçeklerin aranjmanlarda sıklıkla karşımıza çıkmasını sağlıyor.

Yorum Ekle