Sevdiklerinize Bonsai Ağacı Gönderseniz Nasıl Hissederler?

Minyatür boyları ile hem ilginç hem de şirin bulunan bonsai ağaçlar son yıllarda insanların sevdiklerine hediye olarak sıklıkla gönderdikleri materyallerden biri haline geldi. Bu ağaçlar aslında dünyanın hemen her ülkesinde popülerlik kazandı. Ülkemizde ise son 3 – 4 yılda bilinir hale gelmiş olsalar da çok kısa sürede ciddi bit popülerlik kazandıkları da dikkatlerden kaçmıyor. Peki, sevdiklerinize bonsai ağacı gönderseniz nasıl hissederler hiç merak ettiniz mi?

Yapılan basit araştırmalara bakılacak olursa istisnasız herkes bu ağacı hediye olarak almaktan oldukça hoşnut. Elbette sizin sevdikleriniz de şık bir bonsai ağacını hediye olarak almaktan büyük keyif duyacaktır. Bu ağaçların dekoratif açıdan da sıklıkla tercih edildiklerini belirtmek gerekiyor. Dekorasyonda son derece önemli bir obje haline gelen ağaçlar, bulundukları mekana bambaşka bir görünüm kazandırabiliyor.

Dekoratif Bonsai Çeşitlerine Göz Atın!

Şık görünümleri ile ön plana çıkan ağaçlar aslında dayanıklı bir yapıya da sahip oluyor. Fakat yine de bakımlarının ihmal edilmemesi büyük önem taşıyor. Her ne kadar gayet dayanıklı olsalar da susuz, ışıksız kalmaları ya da mineral ihtiyaçlarının zamanında karşılanmaması kurumalarına neden olabiliyor. Kuruyan bir bonsai ağacını yeniden hayata döndürmek son derece güç olacağından her türlü bakım önlemini alarak kurumalarını önlemek daha akılcı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Bu ağaçları hediye ederek sevdiklerinize aslında yepyeni bir hobi önerisinde de bulunmuş olacaksınız. Çünkü bonsai bakımı hobi olarak sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Boş zamanlarını bitki bakımına ayıranlar için yeni bir kapının aralanması anlamına gelen bonsaileri kendi yaşam alanlarınızı süslemek için de tercih edebileceğinizi unutmayın. En son kendinizi ne zaman şımarttınız bilmiyoruz ama bonsai ile kendinize güzel bir şıklık yapmış olabilirsiniz.

sevdiklerinize-bonsai

Yeni Başlayanlar İçin Bonsai Bakım Önerileri

Eğer siz de hayatınızda bu özel ağaçlara yer vermek isterseniz yeşim ve şimşir ağaçları ile başlamanızı öneririz. Çünkü bu iki ağacın bakımı diğerlerine göre çok daha kolay oluyor. Aynı zamanda diğer ağaçlar ile kıyaslandıklarında çok daha güçlü bir yapıya sahip oldukları da dikkatlerden kaçmıyor. Siz de tercihinizi bu ağaçlardan yana yaparsanız bakımda zorlanmaz ve deneyim kazanabilirsiniz.

Sulamaya maksimum derecede önem vermeyi de ihmal etmeyin. Sulamada aşırıya kaçarsanız ağacınız çürür. Az sulama yaparsanız da tahmin edebileceğiniz gibi kuruma meydana gelir. Bu yüzden bakımını ihmal etmeden yapmalı ve sulamasında da içme suyu kullanmalısınız. Suyun oda ısısında olmasına ve her defasında aynı oranda su ile sulama yapmaya da özen göstermelisiniz. Ağacınızı aydınlık bir yerde konumlandırmayı da ihmal etmeyin.

Eğer hediye olarak bonsai ağacı aldıysanız internetten türünü mutlaka öğrenin. Sonrasında da o türün ihtiyaçlarını öğrenerek ağacınızın bakımını dikkatli bir şekilde yapmaya özen gösterin. Bu ağaçların mekanlarda kazandığı şıklıktan siz de mahrum kalmayın!

Yorum Ekle