Minyatür Bonsai Bakımı

Bodur ağaç görünümleri ile hem sevimli hem de sıra dışı bir görünüm sunan bonsailer gün geçtikçe daha fazla sayıda kişinin ilgisini çekiyor. Bu ağaçların bakımı ise oldukça özen istiyor. Çünkü minyatür bonsai bakımı için dikkat edilmesi gereken pek çok husus var. Sıradan bir saksı bitkisi bakımından çok daha farklı ve bir o kadar da bilgi gerektiriyor.

Öncelikle minyatür bonsai bakımı için hangi bonsai türünden söz edildiğinin belirlenmesi lazım. Çünkü her bir ağacın ihtiyaçları ve dolayısıyla bakımı da farklılık gösteriyor. En önemli husus ise sulamadır. Sulamanın mutlaka ağacın ihtiyaçlarına uygun şekilde yapılması gerekiyor. Dünyanın en iyi bonsai yetiştiricisi, bir bonsai ağacını sulamayı öğrenmenin tam 3 yıl sürdüğünü söylüyor.

bonsai-1

Bonsai Budaması Nasıl Yapılır?

Bu minyatür ağaçların bakımı ile ilgili en önemli ikinci husus ise budamasıdır. Eğer budaması ihmal edilirse ağaç büyümüyor ve gövdesi de kalınlaşmıyor. Eğer hatalı budama yapılırsa ağaç kısa zamanda kurumaya başlıyor. Yanlış zamanda budama ise yine ağacın ölmesi için bir nedene dönüşüyor. Dolayısıyla budanması da büyük önem taşıyor.

Ağacın ısı ihtiyacının da çok iyi bilinmesi gerekir. Bazı ağaçlar için 20 derece hava sıcaklığı çok fazla olabiliyor. Bazı bonsai türleri için de havanın daha soğuk olması gerekebiliyor. Dolayısıyla bulunduğu ortamın ısısını bu minyatür ağaçlara göre ayarlanması gerekiyor. Aksi halde bonsainin büyümesi yine mümkün olmuyor.

Yorum Ekle