Meraklısı İçin Bonsai Yetiştirme Rehberi

Kısa sürede tüm dünya genelinde ciddi bir popülerlik kazanan minyatür ağaçlar yaşam alanlarında muhteşem bir görünüm sergiliyor. İç mekanlarda bakım yapılabilen bonsai  ağaçları yetiştirmeli sanıldığı kadar kolay olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu nedenle meraklısı için bonsai yetiştirme rehberi  bu ağacı yetiştirmek isteyenler için bir yol haritası olabilir. Minyatür ağaçların yetiştirilmesi esnasında ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılanması gerekiyor.

Öncelikle sulamanın hayati önem taşıdığını belirtelim.  Şayet ağacınızı sulamayı ihmal ederseniz kısa sürede kuruduğunu görebilirsiniz. Fazla su vermeniz de köklerinde çürüme olmasına sebebiyet verir.  Bu nedenle sadece ihtiyaç duyduğu miktarda sulama yapmanız gerekiyor. Seçtiğiniz saksının kesinlikle drenaj delikleri bulunmalı ve her sulama sonrasında  saksıda biriken suyu dökmelisiniz.

meraklisi-icin-bonsai-yetistirme-rehberi

Bonsai Sulaması Nasıl Yapılır?

Sulamada kireçsiz ve oda ısısında su kullanmanız gerekiyor. Aynı zamanda  içme suyu ile sulama yapmanız ve her defasında eşit miktarda su vermeniz dikkat etmeniz gereken unsurlar arasında yer alıyor. Yılda 2 ya da 3 defa vitamin takviyesi verebilirsiniz.  Eğer ağacınızın hızlı bir şekilde büyümesini istiyorsanız bu durumda yılda 4 defaya kadar vitamin takviyesi de bulunabilirsiniz. Her yıl ilkbahar mevsiminde toprak ve saksı değişimi de yapmanız gerekiyor.

Bununla birlikte budama yapmanızın da önemli olduğunun altını çizmekte fayda var. Çünkü budamayı ihmal ederseniz ağacın gövde bölümü yeterince gelişmez. Bununla birlikte  ağacın boyunun da çok fazla uzayamayacağını belirtmek gerekiyor.  Budama yapmanız halinde tüm bu sorunlar ortadan kalkar ve ağacınız büyümeye, gelişmeye devam eder. Budama esnasında kesinlikle dalları gelişigüzel kesmeyin.  Öncelikle bonsai ağaç nasıl budanır sorusunun yanıtını öğrenin  ve bu bilgiler doğrultusunda budama işlemini gerçekleştirin. Böylelikle ağacınızın muhteşem bir güzellik sergilemesini sağlamış olacaksınız.

Yorum Ekle