Kuruyan Bonsai Nasıl Canlandırılır?

Bonsailer her ne kadar çok dayanıklı görünseler de bakımında yapılacak basit hatalar zarar görmelerine neden olabiliyor. Bu hataların başında gelen ise sulamanın aksatılması oluyor ve neticede bonsai kuruma eğilimine giriyor. Bu durumda kuruyan bonsai nasıl canlandırılır şeklinde çözüm önerilerinin uygulanması gerekir. Öncelikle yapılması gereken damlama şeklinde ya da yağmurlama adıyla da bilinen bir sulama ile bonsaiye su vermek olmalıdır.

Toprak bu sulama tekniğinde suyu yavaş bir şekilde çeker. Bu işlem kuruyan bonsai nasıl canlandırılır sorusunda uygulanacak yöntemin ilk aşamasıdır. Ardından yaklaşık yarım saat beklenmelidir. Sonrasında yine damlama şeklinde az miktarda su daha verilmelidir. Ancak bu yöntem kullandığınız suyun da önemi büyük.

bonsai-3

Bonsai İçin Nasıl Su Tercih Edilmeli?

Uzmanların önerisi içme suyu ile sulama yapılması oluyor. Özellikle içme suyunun önce kaynatılması ve sonrasında soğutulması, sulamanın da oda ısısında su ile yapılması öneriliyor. Bu su ile yapacağınız iki aşamalı sulama sonrasında toprağı kontrol edin. Eğer yeterince nemlenmiş ise topraktaki nem yok olana kadar bekleyin.

Sonrasında ise toprak her kurumaya yüz tuttuğunda sulama yaparak bonsainin su ihtiyacını yeteri oranda karşılayabilirsiniz. Fazla sulamanın köklerde çürümeye neden olacağını unutmayın. Ayrıca her bahar ayında kökleri kontrol edin ve eğer çürüme meydana gelmiş ise çürüyen kökleri kesin. Yılda 2 defa bonsai ağacına vitamin takviyesi vermeniz gerektiğini de sizlere aktaralım.

Yorum Ekle