Kuruyan Bonsai Canlandırılabilir mi?

Bonsai ağaçları çok dayanıklı gibi görünse de susuzluğa karşı mukavemetini kaybeder. Eğer sulamayı ihmal ederseniz kısa sürede kuruyacaktır. Bu durumda kuruyan bonsai canlandırılabilir mi endişesi yaşayabilirsiniz. Elbette ağacın ne oranda kuruduğuna bağlı olarak yeniden canlanması mümkün olabilir. Bunun için dikkatli bir şekilde sulama yapılması gerekir.

Öncelikle toprağın suyu çok az oranlarda, yavaşça çekeceği şekilde yani damlama yöntemi ile sulama yapmanız gerekiyor. Az oranda su vermeniz kuruyan bonsai canlandırılabilir mi sorusunun ilk yanıtıdır. Bir süre bekledikten sonra yeniden az oranda sulama yapmanız gerekir. İki sulama arasında en az 20 dakika beklemelisiniz. Sonrasında ağacınızı eğer güneşte ise gölgeye alarak suyu tamamen çekmesini ve suyun köklere ulaşmasını beklemeniz gerekiyor.

kuruyan-bonsai

Kuruyan Bonsai İçin Ne Yapılabilir?

Eğer yaprakları birkaç gün içerisinde düzelmeye başlamazsa yeniden çok az olmak kaydıyla sulama yapabilirsiniz. Ancak kuruyan ve tamamen dökülen yapraklar, şayet mevsimi dışındaysa ağacınızın köklerinin de kuruduğu anlamına gelebilir. Bu durumda sulama ile ağacı canlandırmak mümkün olmayabilir.

Bu arada bonsai ağaçlarının daha güçlü olması ve bakımının ihmal edilmesi durumunda hemen kurumaması için yılda iki defa vitamin takviyesi yapmayı unutmayın. İlkbahar ve sonbahar aylarında vitamin vermeniz hem daha canlı olmalarını sağlar, hem de kuruma süreçlerini geciktirebilir. Seçtiğiniz vitaminin yetiştirdiğiniz bonsai ağacının türüne uygun olması gerektiğini unutmayın. Zamanı geldiğinde budama yapmayı ihmal etmeyin.

Yorum Ekle