Japon Bitki Sanatı

Japonya’nın geleneksel sanatları arasında bonsai yetiştiriciliğinin de olduğunu biliyor musunuz? Minyatür yapıları ile tüm dünyayı adeta kasıp kavuran ve son yıllarda ciddi bir popülerlik kazanan japon bitki sanatı bonsai yetiştiriciliği ülkede büyük önem verilen sanat dalları arasında yer alıyor. Ülkenin hemen her kentinde bu bodur ağaçların nasıl yetiştirildiğinin öğretildiği kurslar düzenleniyor.

Bu kurslarda kursiyerleri oldukça zorlu bir süreç bekliyor. Çünkü kursiyerlerin japon bitki sanatı olan bonsai yetiştiriciliğini tüm detayları ile öğrenmeleri gerekiyor. Ardından kursiyerler zorlu bir sınava katılıyor. Bu sınavda başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyor ve herhangi bir firmada bonsai yetiştirmek için işe girebiliyor.

japon-sanati

Japonya’da Bosai Yetiştirmek Bir Sanat Dalı!

Yani bu ağaçlar ülkede aynı zamanda bir kazanç kapısı haline gelmiş durumda! Minyatür ağaç yetiştirmeye dair çeşitli yarışmalar da düzenleniyor. Bu yarışmalarda en güzel bonsaiyi yetiştirenleri büyük para ödülleri bekliyor. Dolayısıyla ülkede bu alana ilgi duyanlar aylar öncesinde yetiştirdikleri ağaçlara özel şekiller vermeye başlıyorlar. Çünkü yarışmalarda sıradan görünümler kabul görmüyor.

Olabildiğince ağacın gerçek görüntüsüne yakın ancak biraz da ilginç bir şekle sahip olan ağaçlar istendiği için yarışmaya katılanlar da bu beklentiyi karşılamaya çalışıyor. Dünya genelinde büyük ilgi gören bu ağaçların özellikle yarışmalarda ödül aldığında çok ciddi rakamlarla alıcı bulduklarını da belirtmek isteriz. Bu ağaçlar lüks bir araba hatta bir malikane fiyatına dahi satılabiliyor.

Yorum Ekle