İç Mekan Bonsai Ağaçlarının Bakımı

Bonsai ağaçları çok sayıda kişi için adeta bir tutkuya dönüştüğünden genellikle iç mekanlarda dekoratif açıdan kullanılıyor. Oysa bonsai ağaçlar dış mekanda bulundurulması gereken bitkilerdir. Elbette iç mekanda bakımı yapılabilen bonsai çeşitleri de bulunuyor. Bunlar tropikal ve yarı tropikal türde olan ağaçlardır. Çünkü tropikal ve yarı tropikal ağaçlar yıl boyunca sabit olan ısıya ihtiyaç duyarlar ve 4 mevsim düşünüldüğünde soğuk hava bu ağaç türlerini olumsuz etkileyebilir.

İç Mekanda Bakımı Yapılabilen Bonsai Türleri

İç mekanlarda bakımı en kolay yapılan ficus bonsailerdir. Özellikle karasal iklimlerde yaşayanlar için bu ağaç türünün en doğru seçim olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ficus bonsailer düşük neme karşı maksimum dayanıklılık gösterir. Aynı zamanda farklı hava sıcaklıklarına karşı da diğer bonsailer ile kıyaslandığında daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

bonsai-agac-2

Alternatif ağaç arayanlar Türkiye’de yeşim adı ile bilinen crasulla ağacını tercih edebilir. Yine schefflera arboricola ağacı da alternatifleriniz arasında yer alıyor. Bu ağaç halk arasında bodur şemsiye aracı adıyla biliniyor. Keza erik ağacı olan sageretia da seçenekleriniz arasında yer alıyor. İç mekanda yetiştirilebilen bonsai türleri ile ilgili bilmeniz gereken husus, bu ağaçların bir uyku sürecine ihtiyaçlarının olduğudur.

Yıllık olarak büyüme süreçleri bu uyku döneminde sona erer. Ardından ağaç kendini yeni bir büyüme döngüsü için hazırlamaya başlar, İlkbahar aylarında ise yeniden yıllık büyüme dönemine girer. İşte bu noktada son derece önemli bir husus hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ağacın uyku sürecine girebilmesi için hem ısının hem de ışığın oldukça yavaş ve kontrollü bir şekilde azalması gerekir.

Eğer ısı ve ışığı azaltmazsanız ağaç uyku sürecine girmez ve yapısı bozulduğundan büyümesinde de çeşitli sıkıntılar yaşanmaya başlanır. Hangi ağacı seçtiğinize bağlı olarak budamasının da doğru zamanda yapılması gerekir.

Yorum Ekle