Ginseng Bonsai Bakımı

Minyatür ağaçlar olan bonsailerin bakımları, ne tür bir ağaç yetiştirdiğinize göre bir hayli değişiyor. Bazı ağaçlar güneş isterken bazılarını da güneş ışınlarından katiyen uzak tutmak gerekiyor. Eğer siz de bu bodur ağaçlara ilgi duymaya başladıysanız hangi ağacı seçtiğinize göre bakım ihtiyaçlarını da öğrenmelisiniz. Sizlere hemen şimdi çok popüler olan ginseng bonsai bakımı hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle ginseng ağaçlar kalın ve sert yapraklara sahiptir. Bu durum hem avantaj hem de dezavantaj olabiliyor. Dikkat etmeniz gereke en önemli husus ginseng bonsai bakımı içerisinde ortamdaki ışıktır. Hafif de olsa loş bir ortamda bu ağacın yaşaması mümkün olmuyor. Aydınlığı çok seven bir ağaç olmasına karşın güneşten de pek hoşlanmıyor.

ginseng-bonsai-bakimi

Ginseng Bonsai Güneşe Koyulmalı mı?

Gün ışığı bu ağaçlar için yeterli olabiliyor. Gerçi kalın ve sert olan yaprakları güneşin zararlı ışınlarından bir nebze de olsa korunmasını sağlıyor. Ancak yine de direkt güneş ışığının bu ağaca zarar verdiğini bilmeniz gerekir. Pek çok bonsai türünden çok daha az oranda su ile yetinebiliyor. Haliyle sulamasına da dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim. Eğer bulunduğunuz ortam çok nemli değilse, 3 ila 4 günde bir toprağını kontrol etmeniz kaydıyla sulama yapabilirsiniz.

Nemli ortamlarda bakımını yapıyorsanız bu sulama periyodunu biraz daha uzatmanız gerekiyor. Budamasını ise ilkbaharda yapmalı ve ihmal etmemelisiniz. Aksi halde dallar ve gövde yeterince beslenemediği için solmalar meydana gelebilir.

One Response

  1. Makbule 17 Şubat 2019

Yorum Ekle