Fıstık Çamı Bonsai

Bonsai yetiştirmenin büyük bir emek ve bilgi gerektirdiğini, bitkilerle ilgili olan herkes biliyor. Ancak bu durum bodur ağaçları yetiştirme keyfinden mahrum kalmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Eğer siz de bu minyatür ağaçları yetiştirmekle ilgilenmek istiyorsanız, önerimiz fıstık çamı bonsai ile başlamanız olacak. Çünkü diğer bonsailer ile kıyaslandığında en dayanıklı olanı bu ağaç türüdür.

Çam ağaçlarının zaten doğada da gayet dayanıklı oldukları bilinir. Bu yüksek mukavemet özellikleri fıstık çamı bonsai çeşitlerine de yansıyor. Yetiştirme aşamasında yapacağınız basit hataları tolere edebilmesi ve canlı kalabilmesi için dayanıklı bir bonsaiye ihtiyacınız var. Ancak bu noktada size bir de uyarıda bulunmamız gerekiyor.

bonsai-agaci

Çam Ağaçları Dış Mekanı İster!

Hangi çam bonsai türünü tercih ederseniz edin, dış mekanda bulundurmanız gerekir. Çünkü çam ağaçlarının bonsai türleri de iç mekanlarda yaşayamıyor. Balkon ya da teras gibi dış mekanda bakımını yapmanız gerekir. Eğer mevcutsa, bahçenize dikmeniz en ideal seçim olacaktır. Toprağı ise dağ kumu, dere kumu ve cüruf karışımı bir toprak olmalıdır.

Bu karışıma torf ile bahçe toprağı da eklerseniz, ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri ağacınıza vermiş olursunuz. Ayrıca budama işlemi de büyük önem taşıyor. İğne şeklindeki yapraklarını belirli aralıklarla azaltmalısınız. Olabildiğince birbirine yakın olan iğneleri budayarak kesin. Gövde kısmının güçlenebilmesi için de gövdede bulunan iğneleri temizlemeniz gerekiyor. Budama işlemi ekim, kasım, aralık, ocak ya da şubat aylarında asla yapılmamalıdır!

One Response

  1. Mustafa 11 Temmuz 2019

Yorum Ekle