Ficus Bonsai Bakımı

FICUS BONSAI AĞACI BAKIMI

İncir ağacının yedi yüzün üzerinde çiçek açan türü bulunmaktadır. Yoğun olarak gölge olan yerleri sever. Ortalama 7 cm uzunluğunda , sürekli yeşil yapraklı olan bir ağaçtır. Hızlı büyümektedir. İç mekanlarda büyüyebilen bir ağaçtır.

Çok sık yapılan sulama hatalarına karşı hassas olmayışı, bonsai olarak kullanılmasının en önemli sebeplerinden biridir.

Ficus kökleri, doğal olarak banyan kök biçiminde gelişir. Kökler toprak dışında veya kaya üstünde Bu özellik, toprak dışında kalmış kökler olarak ya da kaya üstündeki kökler olarak, Ficus bonsai ağaç tasarımlarında sıkça rastlanır.

Ficus Bonsai Ağaçiçin özel Bonsai bakım kuralları

Ficus iç mekan Bonsai ağacıdır. Eğer dışarının sıcaklığı 15 dereceden yukarıdaysa dışarıya alınabilir. Güneş ışığı alan yerlere konulabilir. Dikkat edilmesei gereken bir nokta da bulunduğu ortamın sıcaklığının sabit olmasıdır. Ani sıcaklık değişiklikleri bonsainize zarar verebilir. Kalın yaprakları sayesinde düşük neme ve kuru havaya dayanıklıdır.

Ficus az veya fazla hatalı sulamaya karşı dayanıklı bir ağaçtır. Nemi korumak için günlük olarak sisleme sulama tavsiye edilir.

Yaz boyunca ayda 2 kez, kış zamanı 2 ayda bir kez büyüme durumuna göre beslenebilir.

Ağacın şeklini korumak için düzenli budama gereklidir. 8 yaprağa kadar büyüdükten sonra 4e kadar olan yaprağı geri budayın. Yaprak budama, yaprakları büyük olan bazı Ficus Bonsai türlerinde yaprak boyutunu küçültmek için kullanılabilir.

Her sene bahar aylarında, temel toprak karışımı ile saksısı değiştirilebilir. Üreme için yaz aylarında dal köklendirme yöntemini kullabilirsiniz.

bonsai ağaç

One Response

  1. Akın 6 Kasım 2017

Yorum Ekle