Evde Bonsai Nasıl Yetiştirilir?

Bonsai yetiştirmenin son derece ilgi ve özen istediğinizi belirtmek gerekiyor. Bu nedenle evde bonsai nasıl yetiştirilir konusuna ilgi duyuyorsanız bu bitkileri yetiştirmek için ciddi bir zaman ayırmanız gerektiğini belirtmekle başlayalım! Uzak Doğu’dan tüm dünyaya yayılan minyatür ağaç tutkusu gün geçtikçe daha fazla sayıda kişiyi etkisi altına alıyor.

Bu nedenle evde bonsai nasıl yetiştirilir konusuna ilgi duyanların sayısı da artıyor. Öncelikle daha önce bu bitkiyi yetiştirmediyseniz kendinizi alıştırmak adına yetişmiş bir bonsai ağacı alarak bakımını yapmanızda fayda var. Böylelikle minyatür ağaçların ihtiyaçları konusunda da bilgi sahibi olabilir ve kendinizi kolaylıkla alıştırabilirsiniz. Ardından fidan şeklinde bir bonsai alarak yetişme koşullarını öğrenin.

Tohumdan Bonsai Yetiştirmek Zordur

Tohum satın alarak tohumdan bonsai ağacı yetiştirmenin de uzmanlık istediğini belirtmek gerekiyor. Bu alanda uzmanlaşmış olanlar, bonsai ağacını sulamayı öğrenmenin bile 3 yıl sürebildiğini dile getiriyor. Elbette hangi ağaç türünü tercih ettiğinize bağlı olarak bu ağacın ihtiyaçları da değişecektir. Güneş isteyip istemediği, ne zaman saksı değişimi yapmanız gerektiği gibi konularda bilgi sahibi olmanız önem taşıyor.

Ağaçların ihtiyaçları gibi yetiştirme koşulları da değişkenlik gösterebilir. Yetiştirmek için dikkat etmeniz gereken unsurları öğrenmeniz de faydalı olacaktır. Gübreleme çok önemli konulardan biri ve ne zaman toprağına mineral ya da vitamin katkısı yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Aynı zamanda ağaçları budamanın da önemli bi detay olduğunun altını çizmekte fayda var.

Yorum Ekle