En Yakın Arkadaşa Bonsai Hediye Edilir mi?

Bonsai ağaçlar kısa zamanda tüm dünyada popülerlik kazanan eşsiz bitkilere dönüştü. Uzak Doğu ülkelerinde ilk kez yetiştirilen ve özel tekniklerle boylarının çok uzaması önlenen bonsai ağaçlar yaşam alanlarını dekore etmek için en sık kullanılan bitkilerden biri halini aldı. Artık bu bodur ağaçlar hediye olarak da gönderilebiliyor. Çünkü bulundukları ortama bambaşka bir görünüm kazandırabiliyorlar. Peki, en yakın arkadaşa bonsai hediye edilir mi ya da bonsai göndermek ne anlama gelir?

Öncelikle en yakın arkadaşlarınıza hiç tereddüt etmeden bonsai ağaç gönderebileceğinizi belirtmek isteriz. Çünkü bu bodur ağaçlar yakın arkadaşlarınızı da mutlu edecek ve sizden hoş bir hatıra olarak kalacaktır. Aynı zamanda her ne kadar bonsailerin bakımı uzmanlık istese de kısa sürede bonsainin bakımı hakkında bilgi edinilmesi de mümkün olabilir.

Bonsai Göndermek Ne Anlama Gelir?

Bonsailer küçük boylara sahip olsalar da aslında birer minyatür ağaçtır. Ağaçlar köklü ilişkiler anlamına gelir. Bu yüzden yakın bir arkadaşınıza bonsai göndermeniz de köklü arkadaşlık anlamını taşıyacaktır. Sevdiklerinize hiç tereddüt etmeden bu bodur ağaçları gönderebilir ve onların mutluluklarının mimarı olabilirsiniz. Bodur ağaçlar her durumda ve herkese gönderim için uygun olması ile ön plana çıkıyor. Bu özel ağaçları göndermek için online sipariş sitemizi tercih edebilirsiniz.

en-iyi-arkadas-cicegi

Bonsai ağaçların bakımının asla ihmal edilmemesi gerekiyor. Bakımının ihmal edilmesi bu ağaçların kısa zamanda ölmesine neden olabilir. Uzak Doğu’da bu minyatür ağaçların bakımının öğretildiği özel kurslar düzenleniyor. Hatta çeşitli yarışmalar dahi yapılıyor ve kazananlar çok yüksek meblağlarda para ödüllerine sahip oluyor. Ülkemizde henüz bu denli renkli organizasyonlara bonsailer konu olmuş değil. Ancak popülerliğinin hızla arttığı göz önünde bulundurulduğunda kısa zaman sonrasında ülkemizde de bu ağaçların büyük bir ilgi görmeye başlayacağı da aşikar.

Bonsai Bakımı Nasıl Yapılır?

Bonsailerin bakımında en önemli unsur budamadır. Budama ile bonsai ağaca şekil verilmesi gerekiyor. Aynı zamanda güçsüz olan dallarının kesilmesi, gövdesinin ve diğer dallarının daha fazla güçlenmesini sağladığından bu ağaçların bakımında budama işlemine ekstra hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Aynı zamanda sulamasının da dikkatli bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bonsailerin fazla sulanması köklerinin kısa zamanda çürümesine, az sulanması ise kurumasına neden oluyor.

Sulama öncesinde toprağın kontrol edilmesi ve sadece suya ihtiyaç duyduğunda, temiz, oda ısısında, kireçsiz ve içme suyu kullanılarak sulanmasında fayda var. Saksı değişimi periyodu ise hangi bonsai türünün tercih edildiğine göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle yılda bir defa ya da 2 yılda bir defa saksı ve toprak değişimi yapılması gerekiyor. Bunun için de en doğru zamanın ilkbahar ayları olduğunu belirtelim. Ancak bazı bonsai türlerinde saksı değişiminin sonbaharda yapılması da gerekebiliyor. Bu yüzden bonsainin türüne göre saksı değişimi zamanı da değişebilir.

Yorum Ekle