En Pahalı Bonsai Ağacı

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde bonsai çeşitleri çok ciddi bir popülerlik kazandı. Uzak Doğu ülkelerinde bu ağaçların yetiştirilmesine yönelik kurslar ve yarışmalar da düzenleniyor. Hatta yarışmalarda dereceye giren bonsai yetiştiricilerine hatırı sayılır para ödülleri veriliyor. Tüm dünyada bir sektöre dönüşen bu ağaçlar bazen dudak uçuklatan rakamlarla satılabiliyor.

Örneğin dünyanın en pahalı bonsai ağacı satış fiyatı ile tüm dünyanın gündeminde. Bu ağaç 300 yaşında ve tam 1,3 milyon dolara satışa sunuldu. Muazzam bir görünüme sahip olan ağaç uzun yıllardır tahtını koruyor. Daha önce benzer rakamlarla satışa sunulan ve kısa sürede yeni alıcılarını bulan pek çok bonsai ağacı oldu.

bonsai

Dünyanın En Pahalı, Asırlık Bonsai Ağaçları

Kendisi ile aynı yaşta olan ağaçlar da elbette var ancak henüz en pahalı bonsai ağacı olma unvanını hiçbir ağaca kaptırmadı. Dünyanın onlarca ülkesinde çok ciddi bir kazanç kapısına dönüşen bonsai yetiştiriciliği aslında sanıldığı kadar kolay değil. Uzun yıllar emek vermek ve bu işi ustasından öğrenmek gerekiyor.

Ülkemizde bu alanda son derece başarılı olan isimler elbette var. Fakat henüz bonsai yetiştirme noktasında yarışmaların düzenlendiği ya da büyük talep gören kursların açıldığından söz edilemiyor. Yakın zamanda bonsailerin popülerliğinin artması bekleniyor. İşte bu durumda ülkemizde de bu tür etkinlikler düzenlenebilir ve bu minyatür ağaçları yetiştirmek bambaşka bir kazanç kapısına da dönüşebilir.

Yorum Ekle