En Hızlı Büyüyen Bonsai

Uzak Doğu’dan tüm dünyaya yayılan ve büyük bir popülerlik kazanan bonsai ağaç çeşitleri  gün geçtikçe daha fazla ilgi görmeye başladı. Yaşam alanlarına süslemek için tercih edilebilecek en ideal saksı bitkilerinden biri olan minyatür ağaçlar muazzam bir görünüm sergiliyor olmasıyla ön plana çıkıyor.  Evlerde ve ofislerde ortama çok daha doğal bir görünüm kazandırmak isteyenler rotasını hemen minyatür ağaçlara çeviriyor.

Haliyle  minyatür ağaçlarla ilgili pek çok detay merak ediliyor. Bunlar arasında en hızlı büyüyen bonsai ağaçlar da bulunuyor. Bonsai ağaç çeşitleri  boyut olarak her ne kadar küçük olsa da aslında doğadaki gerçek ağaçlardan çok büyük bir farkının olmadığını belirtmek gerekir. Dolayısıyla bu ağaçların çok hızlı bir şekilde büyümesini beklememek lazım… Sabırlı olmalı ve bakımını kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

en-hizli-buyuyen-bonsai

Bonsai Ağaç Çeşitlerinin İhtiyaçları Farklıdır!

Tıpkı doğadaki ağaçlar gibi minyatür ağaçların da ihtiyaçları farklı olabiliyor.  Bazılarının güneşe ihtiyacı olurken bazıları gün ışığından dolaylı olarak faydalanıyor. Bazı bonsai türleri neme ve suya daha fazla ihtiyaç duyarken bazılarının  haftada sadece 1 defa sulanması yeterli olabiliyor. Bu nedenle seçtiğiniz minyatür ağaç türünün ihtiyaçlarına çok iyi öğrenmeli ve bu ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılamalısınız. Böylece hızlı bir şekilde büyümelerine de yardımcı olmuş olacaksınız.

Eğer yetiştirdiğiniz minyatür ağaçların hızlı büyümesini istiyorsanız yılda 3 veya 4 defa vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Ancak vitamin takviyeleri ne her mevsimin başında yapmanız gerekiyor. Suyuna bir miktar vitamin eklemeniz halinde  daha hızlı bir şekilde büyümelerini sağlamış olursunuz. Vitamin takviyelerinin çok fazla verilmemesi de büyük önem taşıyor. Fazla miktarda vermeniz ağacın zarar görmesine sebebiyet verebilir. Ayrıca toprak ve saksı değişiminin de ihmal edilmemesi önemlidir!

Yorum Ekle