Çürüyen Bonzaiye Ne Yapılmalıdır?

Uzak Doğu’dan kısa zamanda tüm dünyaya yayılan ve adeta bir tutkuya dönüşen minyatür ağaçlar, artık ülkemizde de hatırı sayılır bir popülerlik kazandı. Çok sayıda kişi bonsai yetiştirme konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor. Ancak bu ağaçların bakımını yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Özen, bilgi ve sabır gerektiriyor.

Bonsai bakımıyla ilgili sık yaşanan sorunların başında da çürüme var. Yani çürüyen bonzaiye ne yapılmalıdır sorusunun yanıtını arayan pek çok kişi var. Öncelikle çürüme neden meydana gelir sorusunun yanıtı ile başlayalım. Bonsai ağaçlarında çürüme olması gerekenden daha sık sulama yapılması ya da olması gereken miktarda daha fazla su verilmesi nedeniyle gerçekleşir.

kurumus-bonsai

Bonsai Neden Çürür?

Çürüme kendini kısa sürede belli eder. Bu durumda çürüyen bonzaiye ne yapılmalıdır sorusunun yanıtını uygulayabilirsiniz. Bu yanıt da toprağın tamamen kurumasını beklemek olacak. Ardından vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Fakat bu yöntemin çok ender durumlarda işe yaradığı bilgisini de sizlere aktarmalıyız. Kuruyan bir bonsaiyi hayata döndürmek mümkün olabiliyor.

Fakat kökleri çürümüş olan bir bonsaiyi kurtarmak imkansız denebilecek kadar zor. Yine de toprağın tamamen kurumasını bekleyerek ardından uygun vitamin ile ağacı canlandırmaya çalışmakta fayda var. Eğer bu konuda başarı elde edemezseniz profesyonel bir bonsai uzmanından yardım alabilirsiniz. Önemli olan bu ağaçların bakımının ihmal edilmemesi ve bilinçsiz bir şekilde edinilen bilgilerin uygulanmamasıdır. Aksi halde bonsainin ölümü kaçınılmaz bir son oluyor.

One Response

  1. Jane Dwarf 3 Temmuz 2018

Yorum Ekle