Canlı Çiçek Bonsai

Uzakdoğu’da  bonsai ağaç yetiştirmenin başlı başına bir sanat dalı olduğunu biliyor musunuz? Sadece ülkemizde değil neredeyse tüm dünyada büyük bir popülerlik kazanan canlı çiçek bonsai  çeşitleri Uzakdoğu’da ise bambaşka bir ilgi görüyor. Bu bitkilerin özel bir yöntemle yetiştiriliyor olması ve aynı zamanda doğadaki ağaçların minyatür görünümlerini sunması bonsai ağaçların diğer çiçeklerden ve bitkilerden ayrılmasını sağlıyor. Bonsai ağaçların yaşam alanlarına bambaşka bir atmosfer kazandırıyor olmasını da göz ardı etmemek lazım.

Çok uzun yıllar yaşayabilen canlı çiçek bonsai  yetiştiriciliği pek çok ülkede düzenlenen özel kurslarda öğreniliyor. En güzel bodur ağaçlar üzerine çeşitli yarışmalar düzenleniyor ve bu yarışmaların dereceye girenlerin de ciddi para ödülleri bile verilebiliyor.  Uzakdoğu’da bonsai ağaçların pek çok ülke ile kıyaslandığında çok daha önemli olduğunu belirtmek lazım.  Bu alanda uzmanlaşmış olan isimler bir bonsai ağacı sulamayı öğrenmenin bile yaklaşık 3 yıllık bir zaman gerektirdiğini belirtiyorlar.

canli-cicek-bonsai

Ancak bu ağaçlar artık yetiştiğinde ve büyüdüğünde sadece doğru şekilde bakımını üstlenmek ve bakımını ihmal etmemek benzersiz güzelliklerini yıllarca sergilemeleri için yeterli oluyor. Sadece evlerde değil tüm ofislerde ve hatta işletmelerde bile dekoratif amaçlı olarak tercih edilen bodur ağaçlar benzersiz bir güzellik sergiliyor olmasının yanı sıra dayanıklı bir yapıya sahip olmaları ile da ön plana çıkıyor.

Sadece çiçeğin nelere ihtiyacının olduğunu çok iyi bilmek ve bu ihtiyaçları da eksiksiz bir şekilde karşılamak gerekiyor. Sevdiklerinize özel günlerde fark yaratan bir çiçek göndermek istiyorsanız gönül rahatlığı ile tercihinizi minyatür ağaç çeşitlerinden yana kullanabilirsiniz. Açılış çiçeği ya da yeni işe başlama çiçeği olarak da rahatlıkla tercih edilebilecek olan bu ağaçlar  kuşkusuz herkesi çok mutlu ediyor ve herkesin beğenisini kazanmayı başarıyor.

Yorum Ekle