Bonsaiye Uygun Ağaç Türleri Hangileridir?

Bonsailer özel bir yöntemle yetiştirilen minyatür yapıda ağaçlardır. Yaşam alanlarını süsleyen bu özel ağaçlar büyük emeklerle yetiştiriliyor. Her ağacın minyatür versiyonunun bu özel tekniklere uygun olmadığını belirtmeliyiz. Dolayısıyla bonsaiye uygun ağaç türleri hangileridir şeklinde bir soru ortaya çıkıyor. Bonsaiye uygun ağaçların sayısı bir hayli fazla ve gün geçtikçe bu listeye yenileri de ekleniyor.

Hünnap ağacı ve çitlembik en çok yetiştirilen ağaçlar olduğundan bonsaiye uygun ağaç türleri hangileridir sorusunun da yanıtı olabiliyor. Aynı zamanda kocayemiş ağacı ile gilaburu ağacının da muazzam bodur versiyonları hazırlanabiliyor. Bu listeye muşmula ve alıç ağaçlarını da ekleyebiliriz. Çalı kategorisinde değerlendirilen pek çok ağaç ile birlikte yaban eriği ağacı ve incir ağacı gibi meyve ağaçlarının da bonsai türü yetiştirilebilir.

bonsai

Bonsai Türüne Dönüştürülebilen Ağaç Çeşitleri

Pırnal meşesi ve kasnak meşesi ile Kazdağı göknarı da bonsai türüne dönüştürülebilen ağaçlar arasında mevcut. Datça hurması her ne kadar ekstra özen istese de bonsai olabiliyor ve aynı zamanda Osmanlı çınarı ile fıstık çamı ağacının da bu listede yer aldığını söyleyebiliriz. Zeytin ağacı en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Ayrıca harnup ve Toros sedirinin de söz konusu listeye dahil olduğunu belirtmeliyiz. Asma ve ceviz ağacı, karaçam ile Anadolu kestanesi de bonsai türünde yetiştirilebilen ağaçlardır. Atkestanesi ve iğde ağacının da sıralamada yer aldığını belirtmeliyiz. Aynı zamanda zakkum ve nar ağacı da bonsaiye dönüştürülebiliyor.

Yorum Ekle