Bonsai Zeytin Ağacının Bakımı

Bildiğiniz gibi zeytin ağaçları son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bonsai zeytin ağaçlarının da dayanıklılık bakımından doğadaki zeytin ağaçlarını aratmadığını söyleyebiliriz. Türkiye’de zeytin ağaçları pek çok yerde yetişir. Ancak bonsai zeytinleri ülkemizde kolay bulamayacağınızı da bilmeniz gerekir. Çok az sayıda bulunan bu minyatür ağaçları bulduğunuzda da hiç düşünmeden satın alın.

Dallanması İçin Güneşe Koyun

Eğer siz de bonsai zeytin ağacı bulup temin eden şanslı kitlede iseniz sizler için birkaç ipucu paylaşalım. Eğer bonsainizin dallanmasını istiyorsanız güneşe koyun. Güneş gören zeytin bonsai ağaçları hemen dallanmaya başlayacaktır. Bu sayede mevsimi geldiğinde budama yapabilir ve ağacınıza dilediğiniz şekli kolayca kazandırabilirsiniz.

bonsai-zeytin-agaci

bonsai-zeytin-agaci

 

Budama yaparken olabildiğinde dalların V şeklinde bir görünüm almasını sağlayın. Birbirine yakın olan dalları kesebilirsiniz. Zeytin ağaçları bazı dönemlerde her zamankinden daha fazla suya gereksinim duyabilir. Bu nedenle özellikle ilkbahar ve yaz aylarında toprağındaki nemi her gün düzenli olarak kontrol edin. Nem azaldığında sulama yapın ve bu sayede zeytin ağacının kurumasını önleyin.

Kuruyan Yaprakları Temizleyin

Bonsainizin daha iyi beslenebilmesi için kurumuş olan yaprakları koparmaktan a çekinmeyin. Ayrıca budama sonrasında bir hayli hızlı bir büyüme evresine girecektir. Bunun nedeni de budandığında bonsainin topraktan ve sudaki minerallerden daha iyi beslenmeye başlayacak olmasıdır. Toprak değişimini asla ihmal etmeyin. Saksı seçimini de köklerinin büyüklüğünü dikkate alacak şekilde yapmanızda fayda var.

Yorum Ekle