Bonsai Yetiştirmek Kolay mı?

Bodur bir ağaç görünümünde olan bonsailer tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. En çok tercih edilen saksı bitkileri arasında yer alan bonsai yetiştiriciliği de bir o kadar zor olan bir bitkidir. Avrupa ülkelerinde ve Uzak Doğu ülkelerinde bonsai yetiştirmek bir sanal dalı olarak kabul ediliyor. Hatta öğrenmek isteyenler için özel kurslar dahi düzenleniyor.

Bonsai yetiştirmek isteyenlerin maalesef uzun bir tecrübe kazanmaları gerektiğini söyleyebiliriz. En güzel ağaçları yetiştirmeyi başaranların bonsai yetiştiriciliği konusunda yaptıkları açıklamalara kulak verilecek olursa, bir bonsaiyi sulamayı öğrenmenin dahi en az 3 yıl sürdüğü ön plana çıkıyor. Doğru sulamayı öğrenmek ve su ihtiyacını anlamak için dahi aylarca özel ders alanlar var.

bonsai-yetistirmek-kolay-mi

bonsai-yetistirmek-kolay-mi

 

Bonsai Yetiştirmeye Başlamak

Dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli yarışmalar da düzenleniyor. En iyi bonsaiyi yetiştirenlere büyük para ödülleri veriliyor. Peki, bu minyatür ağaçları yetiştirmeyi öğrenmek için ne yapmak gerekiyor? Ustaların yeni başlayanlara önerisi önce birkaç farklı yetişmiş bonsai satın almaları oluyor. Bu ağaçların bakımını düzenli bir şekilde yaptıktan ve biraz tecrübe edindikten sonra fidan şeklinde bonsai alınmalı…

Fidanı yetiştirmeyi ve bir ağaca dönüşmesini sağlamayı başarmanın ardından da tohum şeklinde bonsai alınarak yetiştirilebilir. Fakat uzmanlar önemli bir noktaya da dikkat çekiyor. Her bonsai ağacının ihtiyaçları farklıdır ve farklı bir bakım gerektirebilir. Bu yüzden seçilen bonsai türüne göre nasıl bir bakım yapılması gerektiği öğrenilmelidir.

Yorum Ekle