Bonsai Yetiştirme Teknikleri

Bonsailer dekoratif açıdan son dönemin en çok tercih edilen saksı bitkilerinin başında geliyor. Çok sayıda kişi bu özel ağaçları yetiştirmeyi deniyor ancak bonsai yetiştirme teknikleri klasik saksı bitkisi yetiştirme tekniklerinden oldukça farklıdır. Büyük bir itina, bilgi, deneyim ve aynı zamanda emek gerektirir. Bu nedenle ilk birkaç denemenizde başarısız olmanız, sizi umutsuzluğa sürüklememeli!

Hangi bonsai türünü tercih ettiğinize bağlı olarak bonsai yetiştirme teknikleri de değişecektir. Sizlere tüm teknikleri aktaramayacağımız için, hangi bonsai türü olursa olsun, tümü için geçerli kuralları aktarmak istiyoruz. Bu bodur ağaçları yetiştirirken en çok dikkat etmeniz gereken husus sulamadır. Ne kuruyacak kadar az ne de kökleri çürüyecek kadar fazla su vermelisiniz.

bonsai-yetistirme-teknikleri

Bonsai Sulama Periyodu Nedir?

Eğer çok özel bir bonsai türü seçmediyseniz sıcak yaz aylarında 3 günde 1, soğuk havalarda da haftada 1 sulama yapmanız yeterli olur. Bu ağacı yetiştirirken dal yerlerine önceden karar vermeli ve budamasını da ona göre yapmalısınız. Bonsaileri şekillendirmenin tamamen sizin isteklerinize göre olabileceğini unutmayın.

Budamayı ihmal etmeniz ise ağacınızın büyümesini ve özellikle dallarının kalınlaşmasını önler. Aynı zamanda bonsai için en soğuk hava sıcaklığı sınırı 12 derecedir. 12 dereceden daha soğuk havalarda ağacınızın büyüyemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Yılda en az 2 defa vitamin takviyesi de yapmanız gerekiyor. Vitamin takviyesi için yaz ve kış mevsimini değil, ilkbahar ve sonbahar mevsimini seçin.

Yorum Ekle