Bonsai Yetiştirirken Dikkat!

Bonsai yetiştirmeyi düşünenlerin öncelikle bu minyatür ağaçlar hakkında bilgi edinmesi gerekiyor. Elbette daha önce pek çok farklı bitkiyi yetiştirmiş olabilirsiniz. Ancak bonsai yetiştirme çok daha farklı bir bilgi donanımı ve aynı zamanda da tecrübe gerektiriyor. Bonsai ustaları bonsai yetiştirmeyi öğrenmenin yıllarca sürebileceğini dile getirdikleri bilinir. Ancak bu durum elbette vazgeçmeniz anlamına gelmiyor.

Bonsai Sulama Yöntemi

Öncelikle bonsai yetiştirme hakkında bilgi edinirken sulamaya büyük önem vermeniz gerektiğini belirtelim. Çünkü sulama en fazla dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Sulamayı öğrenirken bonsainizi susuz bırakabilir ve kurumasına neden olabilirsiniz. Fazla sulayarak çürümesine de neden olabilirsiniz. Endişe etmeyin çünkü deneyim ancak böyle kazanılır.

bonsai-yetistirirken-dikkat

bonsai-yetistirirken-dikkat

 

Ağacınızın su ihtiyacını yeterli oranda karşılamak için sıklıkla toprağını kontrol edin. Toprak tamamen kuru olmamalı fakat aynı zamanda balçık kıvamında da sulama yapılmamalı. Sulamada toprağın tamamına suyun ulaştığından emin olun. Tabağa sızan fazla suyu da dökün. Toprağın 1 cm altı kurumaya başladıysa sulama yapabilirsiniz.  

Bonsainin Işık ve Isı İhtiyacı

Bonsailer dış mekan bitkileridir. Dolayısıyla ısı ve ışık ihtiyaçlarını bu şekilde ayarlamanız gerekir. Özellikle kış mevsiminde ağacınızı soğuktan koruyun. Hava geçiren bir pencere önüne koymayın ve klima gibi iklimlendirme aygıtlarına da maruz bırakmayın. Ayrıca saksıyı arada bir çevirerek ısı ve ışıktan her tarafının faydalanmasını sağlayın. Budama noktasında ise her ağacın budama zamanı değişebilir. Bu nedenle net bir bilgi vermiyoruz.

Yorum Ekle