Bonsai Sulama Teknikleri

Minyatür ağaçlar dekoratif amaçlı olarak en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Bu ağaçların bakımının ihmal edilmesi kısa sürede kurumalarına sebebiyet veriyor. Bu nedenle özellikle sulanmasına hassasiyet gösterilmesi büyük önem taşıyor. Elbette bonsai sulama teknikleri  hangi ağacı yetiştirdiğinize göre değişiklik gösterebilir.   Önemli olan  kireçsiz içme suyu kullanarak sulama yapmanızdır.

Aynı zamanda minyatür ağaçları sulamak için kullandığınız suyun oda ısısında olması da önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.  Sıcak yada soğuk su kullandığınız bu bitkilere kalıcı zararlar verebilir. Her defasında eşit miktarda su kullanarak sulama yapmanız gerekiyor. Minyatür ağaçlar için kullandığınız saksıların drenaj deliklerinin bulunması dikkat edilmesi gereken bir diğer faktördür.

Bonsai Ağaçlar Sulanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sulama yapıldıktan sonra saksının tabağına biriken suyun dökülmesi gerekir. Çünkü bu su  toprak tarafından yeniden emilebilir ve bu durumda minyatür ağaçların kökleri çürümeye başlar. Bu nedenle saksı tabağında biriken suların dökülmesi  bitkinin köklerinin sağlıklı kalabilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında bulunuyor.

Sulamasında önce toprağın bir buçuk santimetre altını kontrol etmelisiniz. Şayet nemliyse sulama için bir süre beklemeniz gerekir. Ancak kuruysa beklemeden sulama yapabilirsiniz. Toprağın sadece üst bölümünü değil bir miktar altını dikkate almanız sulama noktasında çok daha doğru hareket etmenizi sağlar. Yaz ve kış mevsimlerinde bitkilerin su ihtiyacı değişiyor. Minyatür ağaçlar yaz mevsiminde biraz daha sık sulanabilir.

Yorum Ekle