Bonsai Saksısı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Minyatür görünümleri ile botanik tutkunlarını adeta mest eden bonsailerin bakımının asla ihmal edilmemesi gerekir. Sulamasından budamasına kadar tüm ihtiyaçlarının doğru zamanda ve doğru şekilde karşılanması, bonsailerin büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşıyor. Bu noktada bonsai saksısı ne zaman değiştirilmelidir sorusunun yanıtının da bilinmesi gerekir. Öncelikle saksı değişiminin ağacın en güçlü olduğu dönemde yapılması gerektiğini belirtelim.

Aynı zamanda bonsai saksısı ne zaman değiştirilmelidir sorusunun yanıtı da hangi tür ağacı yetiştirdiğinize bağlı olarak değişebiliyor. Genellikle saksı değişimi için ilkbahar mevsiminin ilk aylarının tercih edilmesi önerilir. Fakat bakımını yaptığınız ağaç eğer kış ağaçlarından biriyse bu dönemde sonbaharı beklemeniz de gerekebilir.

bonsai-saksisi-nasil-degismeli

Bonsai saksı değişimi periyodu nedir?

Saksı değişimi için 2 ya da 3 yıllık bir periyodu uygulamanız yeterli olur. Eğer çok hızlı büyüyen bir ağaç türünü seçtiyseniz saksı değişimi için 2 yılı geçirmemeye özen gösterin. Ancak daha yavan büyüyen bodur ağaçlar da var. Bu durumda yapmanız gereken 3 yıllık periyodu takip etmeniz olacak.

Bu arada saksı değişiminde en çok dikkat etmeniz gereken 2 husus var. Bunlardan ilki mutlaka drenaj delikleri olan bir saksıyı seçmenizdir. Diğer husus da işlemi çok yavaş ve dikkatli şekilde yapmanız gerektiğidir. Çünkü köklerine zarar vermeniz ağacın ölmesi sonucunu doğurabilir. Bu bodur ağaçların en hassas yerlerinin kökleri olduğunu asla unutmayın.

Yorum Ekle