Bonsai Neden Yaprak Döker?

En güzel saksı bitkilerinden biri olan bonsailerde bazı durumlarda çeşitli sorunlar görülebiliyor. Bu sorunlardan biri de yaprak dökmesidir. Genellikle bu ağacın bakımını yeni yapmaya başlayanlar bonsai neden yaprak döker sorusunun yanıtını arar. Çünkü basit hatalar bonsainin yaprak dökmesine neden olabilir. Aslında yaprak dökmek bu bodur ağaçların bir sorun olduğuna dair verdiği sinyaldir.

Öncelikle şu konuda bir ayrım yapılması gerekir. Bonsainin yaprak dökmesi her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Seçtiğiniz türe göre yaprak dökmesi mevsim gereği gayet normal bir durum da olabilir. Dolayısıyla mevsimi ve ağacın doğası dışında bir yaprak dökme söz konusuysa o zaman bonsai neden yaprak döker sorusuna yanıt aramanız gerekebilir.

bonsai-4

Vitamin Takviyesi İhmal Edilmemeli!

Bonsailerin yaprak dökmesinin en yaygın nedeni vitaminsiz kalmasıdır. Yılda 2 defa vitamin takviyesine gereksinim duyduklarını unutmamanız gerekiyor. Eğer vitamin vermeyi ihmal ederseniz bu durumda ağacınız yapraklarını dökerek size vitaminsiz kaldığının sinyalini verebilir. Bazen budamayı ihmal ettiğinizde de aynı sorun ile karşılaşırsınız. Çünkü bonsai budanmadığında yeterince beslenemez.

Bir diğer neden de aşırı sıcakta kalmış olmasıdır. Doğrudan güneş ışığı gelecek bir yerde bulunmuyor olsa da havanın fazla sıcak olması yaprak dökmesine neden olabilir. Eğer güneşe ihtiyaç duyan bir bonsai türünü yetiştiriyorsanız, bu ihtiyacını karşılamadığınızda da yaprak dökme sorunu olacaktır. Ayrıca bu sorun köklerde çürüme belirtisi de olabilir.

Yorum Ekle