Bonsai Ne Kadar Sürede Yetişir?

Onlarca ülkede bir sanat dalı olarak kabul edilen bonsai yetiştiriciliği artık ülkemizde de büyük bir ilgi görmeye başladı. Çok sayıda kişi filiz ya da tohum şeklinde temin ettikleri bu ağaçları yetiştirme yönünde denemeler yapıyor. Bu doğrultuda bonsai ne kadar sürede yetişir sorusunun yanıtı da önem kazanıyor. Aslında bu sorunun tek bir yanıtı yok.

Bilmeyenler için aktaralım, bonsai ağaçlarının pek çok farklı türü bulunuyor. Bu türlerin yetişme süreleri de birbirinden çok farklı olduğundan bonsai ne kadar sürede yetişir sorusunun yanıtı hangi ağaç türünü seçtiğinize bağlı olarak değişecektir. Ancak genellikle yetişme sürelerinin 3 ila 12 yıl arasında değiştiğini belirtelim.

bonsai-ne-kadar-surede-yetisir

Bonsailerin Büyüme ve Yetişme Hızları Farklıdır!

Bazı bonsai ağaç çeşitleri çok yavaş büyür. Bu yüzden filiz görünümünü almaları dahi yıllar sürebilir. Bazı ağaç türleri ise inanılmaz bir hızla büyüme sergilediğinden çok kısa bir süre içerisinde bu ağaçların yetiştiğini ve yetişkin bir ağaç görünümü aldığını görebilirsiniz. Önemli olan hızlı büyümelerinden ziyade sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamaktır.

Bu ağaçları yetiştirirken budamalarına da büyük önem vermeniz gerekiyor. Çünkü budamayı ihmal etmeniz gövdenin ve dalların yeterince beslenmesini önler. Bu yüzden ağacınız hiçbir zaman yetişkin bir ağaç görünümü almayacaktır. Eğer budamayı zamanında yaparsanız bu durumda güçlü ve sağlıklı bir ağaç görünümü yakalarsınız. Sulamasına ve toprak değişimine de büyük önem vermeniz gerekiyor.

Yorum Ekle