Bonsai nasıl sulanmalıdır?

Doğru sulama uygulamaları, her bitki gibi bonsai ağaçları içinde hayati önem taşır. Genel anlamı ile bonsainizin kurumasına izin verirseniz, onu kaybedebilirsiniz. Bu yüzden bonsai severlerin makalemizi okumasında yarar olduğunu düşünüyoruz.

Çok sulama işlemi de kökleri çürütür ve cılız kök gelişimi sonucunda bonsainiz sağlıksız bir ağaca dönüşebilir. Toprak sulanmalı ve yavaş yavaş nem miktarının azalarak kurumasına izin verilmelidir. Sürekli ıslak toprak bonsainizin oksijensiz kalmasına da  sebep olabilir.

Normal arazide yetişen ağaçlar, köklerine yeterli miktarda nem bulana kadar toprağa yayılırlar. Yani kendileri için yeterli bir besin kaynağına ulaşana kadar kökleri uzar ve genişler. Fakat nem kaynağına çabuk ulaşan ağaçlarda bu faaliyet gözlenmemektedir.

Saksıdaki bonsailerin kökler su kaynağına ulaşmak için herhangi bir faaliyette bulunmaz. Ve bu anlamda köklerin ne kadar su aldığını tahmin etmek kolay değildir. Saksıların hacmi küçük olduğundan, su tutma yetenekleri araziye göre daha azdır.

Aşırı sulamanın etkileri, kurumaya göre daha hafiftir. Aşırı sulanan bonsainin kökleri sürekli ıslak bir ortamda kalmış olur. Kök maruz kaldığı sulu ortamda oksijeni tutma özelliği kaybeder.  Bu durum  kök bileşenlerinin bir zaman sonra boğulmasına sebep olur. Bir bonsaide kökler ölmeye başladığında, bonsainiz güç kaybeder ve bu bonsainizin görünümünü etkiler. Ve bir zaman sonra ölen kökler çürür. Çürüme dolayısıyla köklerin bulunduğu kısımda bakteriler oluşur ve nemli olan toprağın içinde rahatça çoğalır. Bonsainizin kökleri fazla sulamanın etkileri ile mücadele ederken, bakteriler yayılmaya devam eder ve ağacın kök koruma yeteneğini sekteye uğratır. Sonuç olarak yaşayan kök giderek küçülmeye başlar ve yüzeydeki alanı ayakta tutma yeteneği azalır.  Sırasıyla bonsainizin yaprakları sararıp dökülür ve dallar kuruyup yavaş yavaş ölür.

Peki doğru sulama işlemi nasıl yapılmalıdır?

Bonsai ağacınızın sulanması işlemini periyodik zamanlarda yapmayın. Periyodik yapılan sulama Toprağı kontrol edin ve kaskatı kurumasına izin vermeyin. Toprağınızın yüzeyi hafifçe kurumaya başladığı zaman sulama zamanı gelmiş demektir. Unutmayın ki sıcak havalarda bonsainiz en geç 2 günde bir sulanma ihtiyacı hisseder. Her iki sulama arasında toprak yüzeyinin çok az kurumasına müsade ederseniz, çiçeğinizin suya ihtiyaç anını yakalamış olursunuz. Ayrıca fazla sulama riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

bonsai ağaç

Yorum Ekle