Bonsai Nasıl Şekillendirilir?

Minyatür ağaçlar olan bonsailere dilediğiniz şekli kazandırabileceğinizi biliyor musunuz? Bonsai ağaçları yetiştirirken şekil vermeniz gerekiyor. Ancak aynı zamanda ağacınız yetiştikten sonra da verdiğiniz şekli korumalısınız. Tüm bunları budama işlemi ile yapabilirsiniz. Bonsailerin budanması titizlik isteyen bir çalışmadır ve hangi bonsai türünü yetiştiriyorsanız, budama zamanı değişkenlik gösterebilir.

Budama işleminde hangi dalların kesileceği, hangi dalların bırakılacağı da büyük önem taşıyor. İzlemeniz gereken yöntemde, ana gövdenin köklere yakın olan dallarını kesmenizdir. Gövde bölümünde, altta kalan dalları budamamanız halinde, ağaç büyüse de gövde bölümü kalınlaşmaz. Çünkü gövde yeterince beslenemez. Bu nedenle köklere yakın olan ilk 2 sırayı ya da 3 sırayı kesmeniz gerekir.

bonsai-agac-1

Bonsai Budanırken Bunlara Dikkat Edin!

Ardından üst dallarda budama işlemine geçebilirsiniz. Üst dallarda en üstte uzayan dalı asla kesmeyin. Çünkü zamanla o dal gövdeye dönüşecek ve keserseniz ağacınızın boyu uzayamaz. Sadece yanlara doğru uzamaya başlar ve haliyle verdiğiniz şekli de kaybeder. Üst bölümde olan dallardan hangisini keseceğinize, ağacınıza nasıl bir şekil kazandıracağınıza göre karar vermelisiniz. Örneğin ağaca bir eğim vermek istiyorsanız diğer kısımdaki dalları budayın.

Yan yana çok sık uzamış olan aralıksız dalları kesmeniz, ağacın beslenmesini kolaylaştırır. Birbirine yakın dallardan birini kesme gibi bir yöntemle de ağacınıza şekil verebilirsiniz. Ağrıca bazen şekilsiz dallar da çıkabilir ve budama bu biçimsiz dallara öncelik vermenizde fayda olacak.

Bu arada bonsai ağaçların ilginç bir özelliği var. Budama yaptığınız yerden kısa sürede yeni sürgünler çıkacaktır. Bunu önlemek için bal mumu ile budadığınız yerin hava alan kısmını kapatmanız gerekiyor. Hava ile temas eden kesik yerden yeni sürgünler çıkmasını, bu basit yöntemle önleyebilirsiniz. Ağacınızın budamasını mutlaka temiz bir budama makası ile yapmanızda fayda olacaktır.

Yorum Ekle