Bonsai Nasıl Budanır?

Minyatür yapıları, sevimli görünümleri ve bodur boyları ile görenleri adeta mest eden bonsai ağaçlar artık hemen herkesin sevdiği bitkiler arasındaki yerini aldı. Elbette bu bodur ağaçların bakımı sanıldığı kadar kolay değil. Sulamasının öğrenilmesinin dahi 3 yıl sürebildiğini belirtmek lazım. Haliyle bonsai nasıl budanır sorusunun yanıtını detayları ile öğrenmeniz şart.

Öncelikle bonsainin hangi türünü yetiştirdiğinize bağlı olarak budamanın yapılması gereken dönem değişebilir. Budama işlemini mutlaka olması gereken zamanda yapmalısınız. Dolayısıyla bonsai nasıl budanır sorusunun ilk yanıtını da öğrenmiş oldunuz. Budama işlemi mutlaka temiz bir bahçe makası kullanılarak yapılmalı. Ayrıca budama aslında ağacınıza şekil vermenizi sağlayan bir tekniktir.

bonsai-nasil-budanir

Bonsai Ağacına Budama ile Şekil Verme

Ağacın nasıl bir şekil almasını istiyorsanız budama işlemini de bu yönde yapmanız gerekir. Kestiğiniz dallar olabildiğince en ince dallar olmalı! Kalın dalları kesmeniz ağacınıza zarar verebilir. Aynı zamanda budanan yeri kapatmanız gerektiğini yani oksijen ile temasını kesmeniz gerektiğini de belirtelim. Aksi halde aynı yerden yeniden dallar çıkmaya başlayabilir.

Budamanın ihmal edilmesi ise ağacın yeterince beslenmesini engelleyecektir. Bu durumda ağacınız büyümez ve gövdenin eni de kalınlaşmaz. Haliyle ağacınızın beslenememesi nedeniyle kuruması riskini de göze almış olacaksınız.  Kuruyan bir ağacı canlandırmanın son derece zor olduğunu da sizlere belirtelim. Bu nedenle budama işleminin ne denli önemli olduğunu unutmayın ve doğru zamanda bu işlemi dikkatli bir şekilde yapın.

Yorum Ekle