Bonsai Minyatür Ağaç Nedir?

Minyatür yapıya sahip olmaları ile dikkat çeken ve çok sayıda kişi için yetiştirmenin bir sanat olduğu bonsailer gün geçtikçe yaşam alanlarında daha fazla yer buluyor. Evlerde, iş alanlarında dekoratif açıdan da sıklıkla tercih edilmeye başlanan bonsai minyatür ağaç sıra dışı görünümü ile natürel bir atmosfer kazandırdığı yaşam alanlarının havasını da bir anda değiştirebiliyor.

Bonsai Yetiştirmenin İncelikleri

Uzak Doğu ülkelerinde bonsai yetiştirmek bir sanat dalı olarak kabul ediliyor ve bu yönde çeşitli yarışmalar düzenleniyor. Hatta bonsai yetiştirme okulları dahi var. Türkiye’de ise bu alana ilgi gösterenlerin sayısı hızlı bir artış kaydederken bonsai minyatür ağaç sevgisinin de hızla yayıldığını söyleyebiliriz.

nolina

nolina

Bu ağacı artık internet üzerinden vereceğiniz online sipariş ile kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu durumda karşınıza birkaç farklı seçenek çıkacak. Bunlar tohum şeklinde satın alarak dikmeniz ve filizlenmesini sağlamanız ya da fidan şeklinde satın alarak büyütmenizdir. Bir diğer seçenek de hazır yetişmiş bir bonsai ağacı siparişi vermeniz ve sadece bakımını yapmanız olacak.

Bonsai Yetiştirmek Uzmanlık İster

Bonsai yetiştirmek için bilgi sahibi olunması gerektiğini de unutmayın. Evde uzun süredir çeşitli çiçekler ve bitkiler yetiştiriyor olabilirsiniz. Fakat bonsai daha farklı bir bitkidir ve özel bir uzmanlık ister. Bu yüzden sizlere önerimiz tohum ya da fidan şeklinde değil, hazır yetişmiş birbonsai minyatür ağaç satın almanız olacak. Zamanla bilgi edinerek bir süre sonra tohum ya da fidan şeklinde de bu muhteşem ağaçlara sahip olabilirsiniz.

Yorum Ekle