Bonsai Meyvesi Yenir mi?

Minyatür yapıları ile son derece sevimli bir duruş sergileyen bonsailer onlarca farklı tür olarak yaşam alanlarını süslemeye devam ediyor. En çok tercih edilen bonsai çeşitleri arasında meyve ağaçları da var. Bu noktada meraklıları bonsai meyvesi yenir mi sorusunun yanıtını arıyor. Bodur yapısı ile ön plana çıkan, üzümden elmaya, mandalinadan portakala kadar pek çok farklı meyve ağacı var.

Bu ağaçlar bakımı doğru şekilde yapıldığında meyvesini de insanlarla paylaşmaktan geri kalmıyor. Peki, bonsai meyvesi yenir mi ve bu meyvelerden aynı lezzet alınır mı? Elbette bonsailerin de meyvesi yenebiliyor. Hatta lezzeti ile sizi şaşkına çevirecek olan bonsai çeşitleri de bulunuyor.

bonsai2

Bonsailerin Bakımını İhmal Etmeyin!

Bu şirin ağaçların bakımının asla ihmal edilmemesi gerekiyor. Çünkü her ne kadar son derece dayanıklı görünseler de sadece sulamasında yapılan hata dahi bu ağaçların çürümesine ya da kurumasına neden olabilir. Söz konusu meyve ağaçları olduğunda meyvelerinden mahrum kalmamak için toprak ve saksı değişiminin de ihmal edilmeden, doğru zamanda ve doğru şekilde yapılması gerekiyor.

Meyve verebilmesi için topraktan mineral ve vitaminlere ağaçların fazlasıyla ihtiyaç duyduğunun unutulmaması gerekir. Hatta bazı bonsai meyve ağaçları gübrelemeye de gereksinim duyabiliyor. Dolayısıyla bakımından kasıt sadece sulamaktan ibaret değil. Bonsai meyve ağacının meyve verebilmesi için mutlaka bakımının doğru şekilde yapılması ve özellikle toprağına dikkat edilmesi gerekiyor.

Yorum Ekle