Bonsai Meyve Verir mi?

Bodur ağaç çeşitlerinden biri olan bonsailer Uzak Doğu’da yetiştirilen ve kısa sürede dünyanın hemen her ülkesinde popülerlik kazanan minyatür ağaçlar arasında yer alıyor. Uzun süre güzel yapraklı ve çiçek açabilen ağaçların bonsai türleri yetiştirildi. Ancak artık bonsai meyve ağacı olarak da yetiştirilebiliyor. Yani bonsailer meyve verebilen ağaçlardır.

Ancak elbette dikkatli bir şekilde yetiştirilmesi ve bakımının da ihmal edilmemesi gerekiyor. Kimi zaman bu ağaçları temin eden kişiler ağaçların meyve vermemesinden şikayet ediyor. Oysa bonsai meyve ağaçları farklı kalitelerde olabiliyor. Kalitesiz toprakta yetiştirilmiş bir ağacın meyve vermesi beklenemeyeceği gibi bu ağaçlardan da meyve beklemek doğru olmaz.

nar bonsai

nar bonsai

Bonsai Meyve Ağaçlarının İhtiyaçları

Kalite düzeyi yüksek bir bonsainin de meyve verebilmesi için üç unsura maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekiyor. Bunlar; sulama, gün ışığı ve budamadır. Sulamasının ağacın ihtiyaçları doğrultusunda yapılması gerekiyor. Fazla sulama çürümesine, az sulama ise kurumasına sebebiyet verecektir. Bununla beraber su kalitesinin de önemli olduğunu bilmenizde fayda var.

Bonsai Meyve Ağaçları Işığa İhtiyaç Duyar

Klorlu ya da kireçli su ile sulama yapılmaması gerekir. Budamanın ise ilkbahar aylarında, doğru şekilde yapılması bu ağaçların meyve verebilmesi için hayati önem taşıyor. Budamanın ihmal edilmesi durumunda meyve verse dahi meyveler olgunlaşma noktasında sıkıntı yaratabilir. Gün ışığından ve güneşten yeterince faydalanmasını sağlamanız gerekir. Gerektiğinde florasan lamba kullanarak ışık ihtiyacını karşılamasını sağlamalısınız.

Yorum Ekle