Bonsai Meyve Ağaçları

Bodur yapıları ile görenleri kendine hayran bırakan bonsai ağaçları artık hem evlerde hem de işyerlerinde dekoratif amaçla da tercih edilmeye başlandı. Bu minyatür ağaçlara ilgi her geçen gün artıyor. İlginin artmasıyla beraber kolaylıkla bulunabilecek olan bonsai çeşitlerinde de bir artış meydana geldi. Artık bonsai elma ağacı gibi meyve ağaçlarına da sahip olmak mümkün!

Bonsai Meyve Ağacı Yetiştirenler Dikkat!

Eğer siz de bu muhteşem bitkileri yetiştirenlerden biriyseniz ve tercihinizi bonsai elma ağacı gibi bir meyve ağacından yana yaptıysanız sulamaya maksimum özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü bonsai meyve ağaçları biraz da olsa fazla sulandığında çürür. İhtiyaç duyduğundan çok daha az su verildiğinde ise hemen kurumaya başlar.

minyatür bonsai

minyatür bonsai

Sulama noktasında oldukça dikkatli davranılmasına ihtiyaçlarının olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bilinmesi gereken bir başka husus daha bulunuyor. O da Bonsai meyve ağaçlarının su ihtiyacının zaman zaman değişebileceğidir. Bu noktada ne kadar sulama yapmanız gerektiği konusunda aklınız karışabilir. İşte bu durumda yıllarını bonsai ağacı yetiştirmeye adamış olan uzmanların önerilerine kulak vermekte fayda olacak. Peki, uzmanlar bu hususta ne diyor?

Uzmanların Bonsai Ağacı Sulama Önerisi

Bir bonsai ağacı yetiştirmeyi öğrenmenin en az 3 yıl sürdüğünü dile getiren uzmanların bu ağaca ilgi gösterenlere pratik önerileri olabiliyor. Sulama noktasında da önerileri öncelikle toprağın parmakla kontrol edilmesi oluyor. Sulama öncesinde toprağın 1 cm altına parmağınızı sokarak nem oranına bakın. Eğer nemli değilse sulama yapın.

Şayet nemliyse sulamayı bir gün sonraya erteleyin ve bir gün sonra yeniden aynı yöntemle önce toprağı kontrol edin. Toprağın 1 cm altı kuru olana dek sulama yapmayın. Son derece pratik bir yöntemle sulama zamanını öğrenebilirsiniz.

 

Yorum Ekle