Bonsai Mandalina Ağacının Yetiştirilmesi

Saksıda muazzam bir mandalina ağacı yetiştirmek çok sayıda kişinin ilgi duyabileceği bir hobi olabilir. Son dönemde hem hobi olarak hem de dekoratif açıdan sıklıkla tercih edilen bonsai mandalina ağaçları bazı hususlara dikkat edildiğinde saksıda kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Üstelik bu bitkileri sadece evde değil, işyerinde, ofislerde, atölyelerde kısacası istediğiniz her yerde yetiştirebilirsiniz.

Bonsai Mandalina Ağacı Nerede Durmalı?

Saksıda bonsai mandalina ağacı yetiştirmek isterseniz öncelikle doğru yerde konumlandırmanız gerekir. Aksi halde ağacın kök salması mümkün olmayabilir, kuruyabilir ya da gelişimi durabilir. Bu ağaç narenciye grubunda olan bir ağaç türüdür. Çok soğuktan hoşlanmaz ve aynı zamanda rüzgardan da korunması gerekir. İşte bu nedenle dış ortamda, balkonda ya da terasta konumlandırılacaksa mutlaka rüzgardan korunaklı bir yer seçin.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da aşırı ısı gibi aşırı soğuktan da korumanız gerektiğidir. En ideal ısının oda ısısı olduğunu söylemek mümkün. Gün içerisinde güneşe ihtiyaç duyacağı için güneş gören bir yerde bulundurmaya özen gösterin. Kış mevsiminde bu ağaçlar güneşe çok daha fazla gereksinim duyabiliyor.

Kış aylarında florasan lamba kullanarak ağacınızın gün ışığı ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Meyve vermesi için ilkbahar mevsiminde budanması gerektiğini de unutmayın. Budama yaparken fazla dal kesmeniz meyve vermesini önler. Az dal kesmeniz de meyvelerinin yeterince büyümesini engelleyebilir. Yani budama konusu en titiz davranmanız gereken husustur.

Bonsai Mandalina Ağacı Sulaması

Su ihtiyacını zaten kendi belli eder. Toprağının yaklaşık 1 cm altını kontrol edin. Kurumuşsa sulama yapabilirsiniz. Şayet yeterince nemliyse sulama için biraz daha beklemeniz gerekir. Zaman zaman yapraklarına su püskürterek de su ihtiyacını karşılamasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Ekle