Bonsai İçin Uygun Saksı Hangisi?

Çok sayıda kişi için büyük bir tutku olan bonsailerin saksı seçimine önem verilmesi gerekir. Öncelikle bilinmesi gereken asla saksı seçiminin gelişigüzel yapılmaması gerektiğidir. Elbette saksı temini için internet tercih edilebilir ancak bonsai saksısı satın al diyerek herhangi bir saksıyı hemen satın almamak gerekir. Bonsailerin kökleri saksıya tamamen yayılır. Şayet idealen daha küçük bir saksı seçimi yapılırsa kökler yeterince uzayamayacak ve ağacınız büyüyemeyecektir.

Bu nedenle bonsai için seçtiğiniz saksının ağacınızın ebatlarına bağlı olarak doğru büyüklükte olması gerekir. Dolayısıyla bonsai saksısı satın al diyerek incelediğiniz saksılar arasında küçük ebatta olanları eleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da saksının altında deliklerin olması gerektiğidir. Çünkü sulama yaptığınızda topraktaki fazla su deliklerden saksı tabağına akacaktır.

 

Bonsai Saksısı Nasıl Olmalı?

Bonsai köklerinin çürümemesi için tabağa süzülen suyu dökmeniz gerekir. Altında delik olmayan yani topraktaki fazla suyu atmayan saksılardaki bonsailerin köklerinde çürüme meydana gelebileceğini bilmenizde fayda var. Saksının yatak bir görünümde olması da önemlidir. Bonsai çeşitlerinin büyük bölümünde kökler yatak olarak da uzamak ister.

Bu nedenle yatak olarak hafif geniş bir saksı seçimi yapılmasında fayda olacaktır. Bu arada saksı değişimi yaptığınızda her defasında biraz daha büyük bir saksı seçmeye özen gösterin. Ağacınızın boyu uzadıkça ve gövdesi kalınlaştıkça Köklerinde de bir büyüe ve kalınlaşma meydana gelecek. Saksı satışı için internette çok daha ekonomik fiyatlar ile karşılaşacağınızı da söyleyebiliriz.

Yorum Ekle