Bonsai Hangi Ağaçlardan Olur?

Minyatür yapıları sayesinde kısa sürede tüm dünya genelinde popülerlik kazanan bonsai  ağaç çeşitleri yaşam alanlarını süsleyen harika bitkilerden biridir. Doğadaki ağaçların minyatür versiyonları olan bu bodur ağaç çeşitleri hem evlerde hem de iş yerlerinde dekoratif amaçlı olarak da tercih edilebiliyor. Çok sayıda kişi bonsai hangi ağaçlardan olur  sorusunun yanıtını merak ediyor.

Erguvan, hünnap, çitlenbik, kocayemiş, gilaburu, alıç ve muşmula bonsaiye uygun olan ağaç türleridir. Aynı zamanda yaban eriği, pırnal meşesi, incir, ahlat, Kazdağı göknarı ve zeytin ağacının da minyatür versiyonu hazırlanabiliyor. Aslında doğadaki bazı ağaç türleri dışında her türlü ağacın bonsaiye dönüşmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Özel bir teknik kullanılarak hazırlanan bu minyatür ağaçlar  küçük görünümleri ile çok daha şirin bir duruş sergiliyor.

bonsai-hangi-agaclardan-olur

Bonsai Ağaçlarla Dekorasyonu Taçlandırın!

Ceviz, asma, kestane, karaçam, iğde, ardıç, servi, harnup, at kestanesi ağaçlarının da bonsai türü hazırlanabilir. Elbette bu ağaçların tamamının büyük bir ilgi gördüğünden söz edemeyiz. Bu nedenle popülerlik kazanan ve beğeni toplayan ağaçlar tercih ediliyor.  Evde ofis dekorasyonunda muhteşem bir görünüm sergileyen bonsai ağaç çeşitleri hediyelik olarak da rahatlıkla tercih edilebiliyor. Açılış çiçeği ya da terfi çiçeği olarak çok sayıda kişinin tercihini bodur ağaçlardan yere kullandığını belirtebiliriz.

Siz de yeni ev alan sevdiklerinize ya da yeni işe başlayan yakınlarınıza hediye olarak bonsai ağaçları satın alabilirsiniz.  Bununla birlikte kendi yaşam alanlarınızı süslemek için de mutlaka saksı çiçekleri arasından bonsai türlerini de seçin.  Bakımı ihmal edilmediğinde büyümeye ve gelişmeye devam eden bu bitkilerin ihtiyaçları da farklı olabiliyor.  Bazı minyatür ağaç türleri güneşe ihtiyaç duyarken bazılarının gölgede kalması gerekiyor. Satın aldığınız ağacın ihtiyaçlarını da mutlaka öğrenin.

Yorum Ekle