Bonsai Fidanı Yetiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son yıllarda bonsai ağacına ilgi duyanların sayısında belirgin bir artış yaşanıyor. Minyatür görünümleri ile doğayı yaşam alanlarına taşıyan bonsai ağaçları birkaç farklı şekilde yetiştirilebiliyor. Bunlar arasında en pratik olanı bonsai fidanı satın alarak bu muhteşem bitkiyi yetiştirmenizdir. Öncelikle bilinmesi gereken husus tohumdan bonsai yetiştirmenin büyük bir dikkat, özen, bilgi ve tecrübe gerektirdiğidir.

Bonsai Fidanının Avantajı Nedir?

Uzmanlık derecesinde bilgi ve deneyime sahip değilseniz, tohum yerine fidan şeklinde ağacı satın almanız ve bonsai fidanı yetiştirme noktasında gerekli bilgileri edinmeniz çok daha doğru bir tercih olabilir. Aynı zamanda fidan şeklinde bonsai ağacı temin ederek yetiştirmenin bir de avantajı var. O da ağacınıza istediğiniz şekli verebilecek olmanızdır.

Siyah Tabak Bonsai

Elbette ağacınıza şekil vermek için budama zamanlarına dikkat etmeniz gerekir. Bonsai ağaçlarının ilkbahar aylarında budanması gerektiğini unutmayın. Budama yaparken de dikkat etmeniz gereken bir formül bulunuyor. O da hangi bonsai çeşidini yetiştiriyor olursanız olun, ağacın 3’te 1’inin dalsız kalması gerektiğidir.

Ağacınıza Şekil Verirken Dikkat!

Eğer daha fazla dal bırakırsanız, bonsai ağacının gövdesi yeterince beslenemiyor ve buna bağlı olarak da gövde olması gerektiği şekilde kalınlaşamıyor. Beraberinde yeni filizlenme yani yeni dallar üretme noktasında sıkıntı yaşandığı için ağacın büyümesi de olanaksız hale gelebiliyor. Sonuç olarak budamanın dikkatli bir şekilde yapılması kadar ihmal edilmemesi de önem taşıyor.

Bonsailer oldukça yavaş büyüyen bitkilerdir. Yeni bir fidan satın alarak yetiştirmeye başladığınızda pek çok saksı bitkisi gibi hızla büyümesini beklemeyin. Fidandan bonsai yetiştirmenin sabır gerektiren bir aktivite olduğunu bilmenizde fayda var.

Yorum Ekle