Bonsai Erguvan Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Bonsai meraklılarının gündeminde yeni ağaç çeşitleri var. Mor yapraklarıyla en çok beğenilen bonsai ağaçları arasında yer alan bonsai erguvan ağacı artık daha sık tercih edilmeye başlandı. Morun pek çok farklı rengini yansıtabilen erguvan ağaçlarının bu bodur çeşitleri evlerde ve işyerlerinde muhteşem görünümüyle harika bir dekoratif obje de olabiliyor.

Erguvan Ağacının Hassasiyetleri

Elbette bu mor güzelliğe sahip olmanın bir bedeli var. O da bonsai erguvan ağacı hakkında bilgi sahibi olmanın yetmedii ve bu bilgileri mutlaka uygulamanız gerektiğidir. Her konudan önce öğrenilmesi ve dikkat edilmesi gereken ağacın hassasiyetleri olmalıdır. Örneğin bonsai erguvan ortam ısısı noktasında son derece hassas bir bitkidir. Hava ısındıkça bu ağacı dış ortama çıkarmanız gerekir.

5-erguvan

5-erguvan

Ancak alıştırarak yapmazsanız kısa sürede o güzel yapraklar kuruyarak dökülmeye başlayabilir. Hava ısındığında ilk günlerde ağacın dışarıda kalacağı zamanı kısa tutun. Zamanla süreyi arttırın ve ağacın dış ortama alışmasını sağlayın. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmasına engel olun.

Bonsai Erguvan Ağacının Sulanması

Sulama da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Toprağı asla kuruyarak çatlaklar oluşacak kadar nemsiz kalmamalıdır. Ancak nemli toprağa da sulama yapmamalısınız. Bu dengeyi iyi tutturmanız için toprağın 1 cm altını kontrol etmeniz yeterli olacak. Ağacınıza dinlenmiş ve klorsuz su vermeniz gerektiğini de bilmenizde fayda var.

Budama noktası en çok dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer alıyor. Budarken ağacın gövdesinin 3’te 1’inde hiç dal olmamasına dikkat etmelisiniz. Daha az ya da daha fazla budama yapmayın. Budamanın ilk bahar ayında yapılması gerektiğini de belirtelim.

Yorum Ekle