Bonsai Bakımıyla İlgili Kritik Bilgiler

Bodur ağaç görünümünün en şirin hali olan ve tüm dünyada pek çok kişi için bir tutku halini alan bonsai yetiştirilmesi kolay ancak özen isteyen ağaç çeşitleri arasında yer alıyor. Genellikle bu minyatür ağaçların bakımının zor olduğu söylense de bazı kritik bilgilere sahip olmak, bu muhteşem bitkileri sorunsuz bir şekilde yetiştirmek için yeterli olabiliyor. Bakımı için sadece sulanmasına dikkat etmek maalesef yeterli değil.

Peki, bonsai ağacı bakımınasıl yapılır ve hangi hususlara dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle sulama esnasında toprağın tamamının nemlendiğinden yani ıslandığından emin olmalısınız. Sadece kök kısmının çevresini değil, birkaç cm daha geniş bir alan şeklinde sulama yapmalısınız. Bir başka deyişle toprakta kuru bir alan kalmamalıdır.

Pachira Bonsai

Bonsai Toprağı 2 Yılda 1 Değiştirilmeli

Ayrıca ortam ısısı da bonsai ağaçlarıiçin hayati önem taşıyor. Genellikle çok geniş bir sıcaklık aralığında bu ağaçların yaşayabileceği söylenir. Oysa bonsailer için en uygun sıcaklık 12 ila 13 derecedir. Özellikle hassas olan bu ağaç türlerinin daha düşük ya da daha yüksek sıcaklıkta olmaması gerekir. Bonsailer bol miktarda vitamine gereksinim duyar. Yılda iki ya da üç defa vitamin verilmesi ve bu sayede toprağın vitamine doyurulması lazım.

Bahar ayında budama yapmanız da ağacın büyümesi ve gövdesinin kalınlaşması için önemli olabiliyor. 2 yılda bir toprağını yenilemeniz de dikkat etmeniz gereken kritik bilgiler arasında yer alıyor. Gün içerisinde bol miktarda ışık alan bir yerde konumlandırın. Eğer iç mekanda konumlandırdıysanız hava akımına ya da klimaya maruz kalmamasına da özen göstermenizi öneririz.

Yorum Ekle