Bonsai Bakılan Ortamın Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Uzak Doğu’dan tüm dünyaya yayılan bir trend olan bonsai ağaçlarının bakımı büyük bir özen istiyor. Bu bodur ağaçlar dayanıklı gibi bir görünüme sahip olsa da özellikle sıcaklık bakımından ihtiyaçlarınız karşılamak gerekiyor. Bu durumda en çok merak edilen husus bonsai bakılan ortamın sıcaklığı nasıl olmalı sorusudur. Bu ağaçların belirli bir sıcalık aralığında olması gerekiyor.

Hangi ağaç türünün bakımını yaptığınıza bağlı olarak bonsai bakılan ortamın sıcaklığı nasıl olmalı sorusunun yanıtı değişebilir. Ancak genel olarak sıcaklığın 22 dereceden daha fazla olmaması gerekiyor. Ülkemizde yaz aylarında sıcaklık çok daha yüksek düzeylere ulaşabiliyor. Bu durumda iklimlendirme aygıtlarının kullanılması yerine havalandırmaya maksimum önem verilmesi daha doğru olacaktır.

bonsai

Sıcak Havada Ortamı Havalandırın!

Sıcaklığın 22 dereceden daha yüksek olduğu durumlarda ortamın gün boyunca havalandırılması, ağaçların kurumasını ve yaprak dökmesini önleyebiliyor. Kış mevsiminde ise kritik olan sıcaklık seviyesi 12 derecedir. 12 dereceden daha düşük sıcaklıklar maalesef bu minyatür ağaçların ölmesine sebebiyet verebilir. Bu neden hava sıcaklığının özellikle kış mevsiminde kontrol altında tutulması gerekir.

Bonsailerin yetişme döneminde bakımının daha hassas bir şekilde yapılması gerekebilir. Bu nedenle daha önce bonsai yetiştirmediyseniz hazır yetişmiş bir ağacı tercih etmenizde fayda var. Bir süre deneyim kazanmanızın ardından fidandan ya da tohumdan yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bonsai bakımına dair merak ettiğiniz tüm hususları öğrenmek için sitemizi takip etmeye devam edin.

Yorum Ekle