Bonsai Aranjmanları En Çok Nerede Kullanılıyor?

Muhteşem görünümleri ile tüm dünyayı kasıp kavuran bonsai ağaçlar artık çok daha fazla bilinen ve tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Bu bodur ağaçların bakımının son derece önemli olduğu biliniyor. Ancak bakımının ihmal edilmemesi halinde de çok uzun yıllar yaşayabildikleri biliniyor. Peki, bonsai aranjmanları en çok nerede kullanılıyor hiç merak ettiniz mi? Bu özel ağaçların yaygın şekilde kullanıldığı pek çok platform bulunuyor.

Öncelikle bonsai ağaçların dekorasyon çalışmalarında sıklıkla kullanıldığından söz etmek lazım. Ofislerde mekana hem estetik bir güzellik kazandırmak hem de daha doğal bir görünüm elde etmek amacıyla bu bodur ağaçlara yoğun bir şekilde yer veriliyor. Aynı zamanda çeşitli işletmelerde de aranjman şeklinde dizayn edilen ağaçlara yer verildiğini de görmezden gelmemek lazım. Oteller, kafeler, restoranlar gibi sıklıkla kullanılan bu mekanlarda dekoratif amaçla bodur ağaçların kullanıldığını söyleyebiliriz. Özellikle çalı grubunda yer alan bonsailer mekanların sınırlarını belirlemek için de devreye giriyor.

İşletmelerde Bonsai Dekorasyonu Trend Oldu!

Çeşitli işletmelerde uygulanan bu dekorasyon çalışmalarında her türlü bonsai ağacı türünü görebilirsiniz. Boyları 1 metreye ulaşabilen türler ise daha yoğun bir ilgi görüyor. İşletme dekorasyonlarında kullanılan ağaçlar budanarak çok şık bir form da kazanabiliyor. Özellikle çalı formunda olan ağaçların budama ile istenen her türlü görünüme bürünebildiği biliniyor. Bu nedenle oteller gibi yüksek katlı binalarda hizmet veren işletmeler görsel açıdan binaya farklı bir görünüm kazandırmak için de bu ağaçları seçiyor.

bonsai-aranjmani

Bonsai aranjmanları vitrin dekorasyonlarında da kullanılmaya başlandı. Vitrin düzenleme çalışmalarında özellikle Avrupa ülkelerinde ve Uzak Doğu ülkelerinde büyük bir ilgi görüyor. Ülkemizde de daha seyrek olmakla birlikte bu tür çalışmalarda bonsailerin kullanıldığını belirtebiliriz. Özellikle vitrinde doğal bir görünüm istendiğinde doğanın birer hediyesi olan bonsailerden faydalanılabiliyor.

Bonsai Yetiştirmenin İncelikleri

Bu bodur ağaçları yetiştirmek elbette deneyim, bilgi ve özen istiyor. Ancak hobi olarak bonsai yetiştiriciliği yapanların bu hobiyi paraya dönüştürme şansları da bulunuyor. Çünkü yetiştirdikleri ağaçları satışa sunabiliyor ve bir gelir elde edebiliyorlar. Tohumdan bonsai yetiştirmeyi öğrenmek biraz zor olabilir. Bu nedenle daha önce deneyimi olmayanların fidandan yetiştirmeyi öğrenmesi daha akılcı bir seçim olabiliyor.

Bonsai yetiştirirken sulamasına ve budamasına büyük önem vermek gerekiyor. Sulama ve budamanın asla aksatılmaması ve doğru şekilde, doğru zamanda yapılması lazım. Sulamanın fazla yapılması köklerde çürümeye neden olabileceği gibi az yapılması da köklerde kurumaya neden olur. Budama için de mevsim büyük önem taşıyor.

Budamanın yetiştirilen bonsai türüne göre doğru mevsimde yapılması lazım. Genellikle ilkbahar aylarında budama yapılıyor olsa da bazı ağaçların budamasının farklı mevsimlerde yapılması gerekebilir. Bu yüzden yetiştirdiğiniz bonsai türünün ihtiyaçlarını da çok iyi bilmeniz lazım. Son olarak saksı ve toprak değişiminin de aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

Yorum Ekle