Bonsai Akvaryum Bitkisi

Her geçen yıl bonsai çeşitlerine yenileri ekleniyor. Artık bu özel ağaçların çok daha küçük yapıya sahip olan türleri de geliştiriliyor. Bu türler genellikle bonsai akvaryum bitkisi olarak da adlandırılıyor. Su içerisinde yaşayabiliyorlar çünkü zaten suda yaşayan bitkilerin daha küçük ebatlarda olanları bu kategoride değerlendiriliyor. Dolayısıyla akvaryum içerisinde de bu su bitkilerine sıklıkla yer veriliyor.

Akvaryumların süslemesinde kullanılan ve çok şık bir duruş da sergileyen bonsai akvaryum bitkisi pek çok farklı görünümde olabiliyor. Fakat bu bitkilerin bakımında dikkatli olunması gerekiyor. Örneğin bazı bonsai çeşitlerinin çok hızlı büyüdüğü biliniyor. Bu nedenle dikerken yerinin akvaryum içerisinde doğru şekilde tespit edilmesi gerekiyor.

cam-bonsai

Akvaryumlarda Her Bonsai Türü Yetiştirilemez

Bununla birlikte akvaryum içerisinde olan balıklara zarar vermeyecek bonsailerin tercih edilmesi de son derece önemlidir. Bazı balıklar akvaryumdaki bitkilerden beslenme özelliğine sahiptir. Ancak bonsailerin tüketilmesi bu balıklara zarar verebilir. Bazı balıklar ise yosun zannederek bu bitkileri tüketebilir ve yine balıkların zarar görmesi söz konusu olabilir. Sonuç olarak akvaryumda bulundurulacak olan bitkilerin asla gelişigüzel seçilmemesi, mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir.

İnternet üzerinden bilgilere ulaşmanız mümkün olabilir. Hangi bonsai türlerinin akvaryumlarda bulundurulabileceği gibi konularda online olarak da araştırma yapabilirsiniz. Aynı zamanda mevcut balık türlerine uygun olan bonsaileri de öğrenebilir ve seçiminizi bu doğrultuda, balıklara zarar vermeyecek türler arasından yaparak, daha sağlıklı bir bitki türüne yönelebilirsiniz.

Yorum Ekle