Bonsai Ağaçları Nasıl Yetiştirilir?

Görenlerde büyük hayranlık uyandıran ve son derece farklı görünümleriyle dikkat çeken bonsai ağaçlarıtohum ya da fidan şeklinde satın alınarak yetiştirilebilir. Ancak bu ağaçların bakımı son derece kolay olsa da yetiştirmek için bir hayli bilgi sahibi olmanız gerektiğini unutmayın. Yeni başlayanlar için rehber niteliğinde olabilecek en temel bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Fakat siz yine de sıkı bir araştırma yapmayı ve bonsailer hakkında her türlü bilgiyi edinmeyi ihmal etmeyin. Öncelikle bonsai ağaçları farklı türlerde olabiliyor. Satın aldığınız fidanın hangi bonsai türü olduğunu bilmeniz gerekir. Her minyatür ağaç türünün ihtiyaçları farklı olabilir. Dolayısıyla yetiştirmek istediğiniz ağacın türünü mutlaka bilmeli ve bakımını buna göre yapmalısınız.

dekoratif kayada bonsai

dekoratif kayada bonsai

Bonsai Ağaçları Nasıl Sulanmalı?

Sulama bu ağaçların bakımında en önemli unsur olabiliyor. Toprağı doyuracak kadar sulamalı ve toprağın kuru kalmasını önlemeniz gerekiyor. Ayrıca bonsai ağaçları direk güneş ışığına maruz kalmamalı fakar bol miktarda ışık alan yani aydınlık bir ortamda konumlandırılmalı. İç mekanlarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. En ideal sıcaklık ise 12 ila 13 derece oluyor.

Eğer iç mekanda yetiştirecekseniz, yeni başlayanlar için en ideal olan bonsai türleri ficus, jade, carmona, ligustrum, ulmusve servi olabilir. Dış mekanda yetiştirmek isteyenler ise zelkova ya da acer türlerini tercih edebilir. Bu arada profesyonel bir bonsai yetiştiricisi olmak isterseniz bu alanda eğitim veren kursların da olduğunu bilmenizde fayda var. Bu kurslara katılabilir ve gerekli tüm bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle