Bonsai Ağacının Yaprakları Neden Dökülür?

Çok büyük emeklerle yetiştirilen bonsai  ağaçların bakımı da bir o kadar emek ve özen istiyor. Bu ağaçların bakımında yapabileceğiniz basit bir hata ağacınızı kaybetmenize neden olabilir. Uzakdoğu’da bonsai  yetiştiren ustaların bu ağacın bakımını öğrenmenin en az 3 yıl sürdüğünü dile getirdiğini hatırlatalım. Elbette yaşam alanlarınızda bu eşsiz ağacı kazandırmak istiyorsanız bakımını öğrenmeye başlamalısınız.

Bu minyatür ağaçlar ile ilgili yaşanan en büyük sorunlardan biri de yaprakların dökülmesidir. Dolayısıyla bonsai ağacının yaprakları neden dökülür sorusu da sıklıkla gündeme geliyor. Bakımı ihmal edilen ağaçlarda bu sorun çok daha yaygın bir şekilde görülüyor. Öncelikle hangi ağaç türünü yetiştirdiğiniz iyi biliyor olmanız gerekir. Bazı ağaçların  bazı mevsimlerde yaprak dökmesi son derece normal bir durumdur.

bonsai-kahve-sehpadabonsai-bonsaisiparis-cicekyolla-ciceksepeti-bonsaigonder-resim-min

Bonsaide Yaprak Dökülmesinin Nedenleri Neler?

Ancak normal olmayan bir şekilde bu ağaçlar yaprak dökebilir. Bunun birkaç nedeninin olduğunu belirtelim. Yeteri kadar gün ışığından faydalanmayan minyatür ağaçlar yapraklarını dökmeye başlar. Dolayısıyla ağacınızı yetersiz ışık alan bir yere koymuş olabilirsiniz. Aynı zamanda fazla sulama yapmak ya da su ihtiyacını yeterince karşılayamamak da bu ağaçların yapraklarını dökmesine neden olur.

Bununla birlikte böceklenme olarak genelleyebileceğimiz bir sorun da yaprak dökülmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Eğer ağacın etrafında uçuşan çok küçük sinek benzeri böcekler görüyorsanız ağacınız hastalanmış olabilir. Bu durumda ilaç kullanımı gerekiyor. Bonsai  ağaçların vitamin ve mineral ihtiyacının yeterince karşılanmaması da yaprak dökülmesine neden olan bir diğer unsurdur.

Yorum Ekle