Bonsai Ağacı Yetiştirmenin İncelikleri

Harika bir bonsai yetiştirmeniz için bazı detayları bilmeniz gerekiyor. Çünkü bonsai ağacı yetiştirmenin incelikleri var ve ağacınızın sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için de bu konuda bilgi sahibi olmalısınız. Öncelikle bonsailerin rutin bir bakıma gereksinim duyduklarını unutmayın. Rutinden kastımız ise sulanması ya da havalandırılması gibi ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu durumda ağacınıza zarar vermemiş olacaksınız.

Aynı zamanda budama en ince detay ve çok doğru şekilde yapılması gerekiyor. Bonsainin budamasının bitki budama konusunda deneyim sahibi biri tarafından yapılması büyük önem taşır. Aynı zamanda ağacın hangi dönemde budanması gerektiğini de bilmelisiniz. Aksi halde, yanlış zamanda budanan bonsailer kısa zamanda kurumaya başlıyor ve ağacınızın kurumasını önlemeniz de çok zor olabilir.

bonsai-agaci-yetistirmenin-incelikleri

Bonsai Ağaç Nasıl Yetiştirilir?

Tüm bitkilerde olduğu gibi bonsailerde de saksı değişimi önemlidir. Olması gereken zamanda saksı ve toprak değişiminin de yapılması lazım. Bu noktada ağacın topraktaki gübrelerden vitamin ve minerallerden faydalanmasını sağlamış olacaksınız. Saksı değişiminin de ne zaman yapılması gerektiğini çok iyi bilmeniz gerekir.

Aslında büyük bir ustalık istese de bu bodur ağaçları yetiştirmeyi öğrenmek sanıldığı kadar zor değil. Biraz zaman biraz da emek hobi olarak bu minyatür ağaçları yetiştirmeye başlamanız için yeterli olacak. Ancak işin uzmanından öğrenmeli ve internette de çeşitli araştırmalar yapmalısınız. Bu sayede daha fazla bilgi edinmiş ve bilgilerinizi pratiğe dökme imkanına kavuşacaksınız.

Yorum Ekle