Bonsai Ağacı Yapılabilecek Uygun Ağaçlar

Kısa boyları ve ağaç görünümünü birebir yansıtmaları ile dünyanın en popüler bitkilerinden biri haline gelen bonsailer, her geçen yıl daha fazla sayıda çeşide kavuşuyor. Özel bir yöntem uygulanarak yetiştirilen bu bodur ağaçlar mevcut ağaçların minyatür versiyonları olarak yaşam alanlarını süslüyor. Doğal olarak bonsai için uygun ağaçlar dendiğinde sıralanabilecek ağaç sayısının da gün geçtikçe çoğaldığını söyleyebiliriz.

En Yeni Bonsai Ağaçları

Bonasi için aslında hangi ağaçların uygun olduğundan ziyade hangi ağaçların uygun olmadığını araştırmak daha kısa yanıt içerir. Çünkü yapılan çalışmalar neticesinde bonsai için uygun ağaçlar listesine kolaylıkla yenilerinin eklenebildiği de kanıtlandı. Elbette bu çalışma uzmanlık gerektiriyor. Uzun süre emek vermeyi ve zaman harcamayı göze almak da bonsai yetiştirmenin olmazsa olmazları arasında bulunuyor.

Kütükte Bonsai

Hem kolay bulabileceğiniz hem de yetiştirmekte çok zorlanmayacağınız bonsaiye uygun ağaçlar arasında Anadolu kestanesi, karaçam ve ardıç ağaçları başı çekiyor. Bu üç ağacın her biri farklı görünümü ile beğeni alıyor. Eğer daha farklı çeşitlere yönelmek isterseniz servi ağacı ve nar ağacını da deneyebilirsiniz.

Daha da özel bonsai ağaçları yetiştirmek isteyenlere Uludağ göknarı ya da Toros sediri tavsiye edilebilir. Osmanlı çınarı da yoğun yaprak görünümünden hoşlananlar için ideal bir seçenek olabiliyor. Elbette bu ağaçların her biri farklı ihtiyaçlara sahip. Bu nedenle önce seçtiğiniz ağacın temel ihtiyaçlarını ve hassasiyetlerini öğrenmeniz gerekir.

Sulama ve Budamaya Dikkat!

Seçtiğiniz bonsai türü ne olursa olsun sulamasına ve budama zamanları ile budama şekline maksimum önem vermeniz gerektiğini unutmayın. Bonsaileri budarken hijyene de dikkat etmelisiniz. Özellikle fidan döneminde erken budama ağacı kaybetmenize sebebiyet verebilir.

Yorum Ekle